19 Ekim 2017 - 17:16:04
Hakkımızda İetişim Reklam

Petrolde Suudi Arabistan ve Libya Devrede

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, alternatif ham petrol için Suudi Arabistan´la uzun dönemli kontrat görüşmelerine başlandığını açıkladı
Petrolde Suudi Arabistan ve Libya Devrede
Etiketler :

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran’dan ham petrol alımını yüzde 20 oranında azaltacağını açıklayan TÜPRAŞ’ın Libya ile 1 milyon tonluk bir bağlantı yaptığını, Suudi Arabistan ile de uzun dönemli kontrat görüşmelerine başladığını söyledi.

Yıldız, ABD’nin İran yaptırımlarından muaf tutulacak ülkeler listesine Türkiye’yi de dahil etmesini değerlendirdi. Ham petrol ve doğalgaz pazarının genişletilmesi konusunda Türkiye’nin zaten bir takım çalışmaları bulunduğunu vurgulayan Yıldız, “Bizim milli politika olarak izlediğimiz temel hedeflerimiz var. Bu durum zaman zaman uluslararası arenayla örtüşür, zaman zaman da örtüşmeyebilir” dedi.


Gaz kaynağı artacak

Türkiye’nin doğalgaz aldığı ülke sayısının beş olduğunu dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: “Bu sayıyı altıya, yediye, mümkünse sekize çıkartmayı hedefliyoruz. Ham petrol aldığımız ülkelerin sayısı ise 11’dir. Bunu da 12’ye, 13’e, mümkünse 14’e çıkartmayı hedeflediğimizi söylemiştim. Dolayısıyla bu hedeflerimiz uluslararası arenadaki bir kısım politikalarla örtüşebilir. Zaman zaman da örtüşmeyebilir. Ama en önemlisi bizim ülkemizin çıkarlarıyla alakalı hususlardır.”

Libya’yı alternatif ülke olarak 12’nci sıraya aldıklarını ve TÜPRAŞ’ın 1 milyon ton civarında bir bağlantı yaptığını anımsatan Yıldız, şöyle devam etti: “Aynı zamanda Suudi Arabistan’dan spot alımlar başladı. Uzun dönemli kontrat görüşmeleri de başladı. ABD’nin aldığı kararların hukuken bir bağlayıcılığı yok fakat bizim stratejik ortağımız. Türkiye’nin önceliği, ihtiyacın zamanında ve ucuz kaynaklardan karşılanmasına dönük olacak.”    


Venezüella’da 350 bin konut

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Venezüella ile petrol karşılığı konut anlaşmasına ilişkin görüşmelerde sona yaklaşıldığını ve anlaşmaya varılmak üzere olduğunu söyledi. Belki de Barter sisteminin en önemli örneklerinden birinin yaşanacağını kaydeden Yıldız, “Biz petrokok ithal edip yerine TOKİ’nin önderliğinde orada müteahhitlerimizin bulunduğu bir yapıya gidiyoruz. Bir müteahhitimiz Caracas yakınlarında bin 500 konutu 6 ayda gerçekleştirdi. Bu Türk müteahhitleri adına bir artı, 350 bin konuta kadar gidebilecek” dedi.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim