19 Ekim 2017 - 17:23:14
Hakkımızda İetişim Reklam

Devlerin Konutta KDV Değerlendirmeleri

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu KDV değişikliği için ´Yumurta almak için tavuğu kestiler´ dedi.
Devlerin Konutta KDV Değerlendirmeleri

Büyük şehirlerde konutun KDV'sini yüzde 1'den yüzde 8 ve 18'e çıkaran uygulama ile daireler pahalanacak. Bundan en fazla Markalı Konutlar etkilenecek, yüzde 18 KDV'li konuta talep azalacak. Satışın azalacağını düşünen İnşaatçılar karardan hoşnut değil.

İnşaat ruhsatı 2013 yılında alınan ve büyükşehirlerde inşa edilecek 150 metrekare altı konutların Katma Değer Vergisi (KDV) değiştirildi. Bundan önce 150 metrekare konutlarda yüzde 1 olan KDV, belediyelerin Emlak vergisine esas teşkil eden Arsa rayiç bedellerine göre yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olarak kademelendirildi. Arsa metrekare rayiç bedeli 0-500 lira olan konutlardan yüzde 1, 500-1.000 lira arasındakilerden yüzde 8 ve bin liranın üzerindeki konutların tesliminde yüzde 18 KDV alınacak.

Belediyelerin emlak vergisi rayiç değerlerine göre KDV belirlenecek. Bugüne kadar yüzde 1 KDV ile ev alan müşteri artık büyükşehirlerde yüzde 8 ve yüzde 18 vergi ödeyecek, konutun müşteriye maliyeti artacak. 150 metrekare altı konutların KDV oranını değiştiren, 150 metrekare üzerindekileri ise yüzde 18'de bırakan Bakanlar Kurulu Kararnamesi 1 Ocak 2013 günü yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yılbaşına kadar inşaatçı yüzde 1 KDV ile sattığı konutu inşa ederken kullandığı malzemenin KDV'si yüzde 18 ise, aradaki yüzde 17'lik farkı devletten geri alıyordu.

Yeni dönemde ise İnşaat Malzemesi ile konutun KDV'si yüzde 18'de eşitleneceği için inşaatçı artık iade alamayacak. Müşterinin eline geçecek konutu pahalılaştıracağı ve bunun da satışlarını olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle Konut inşa edenler, vergideki artıştan hoşnut değil. Türkiye'nin önde gelen Konut üreticisi şirketlerinin patronları, Zaman'a yaptıkları açıklamada, "KDV'nin arsa rayiç bedeline bağlanmasına" tepki gösterdi. İnşaatçının tek tesellisi ise 2012 yılında alınmış ruhsatlar için yüzde 1'lik verginin geçerli olması.

Ali Ağaoğlu (Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı): Yumurta almak için tavuğu kestiler
Hakkari'de dahi arsanın metrekaresi 500 lira değil. Bundan sonra büyükşehirlerdeki bütün konutlarda KDV yüzde 18 demektir. Devlet toplayacağı vergiyi fazlalaştırayım derken olumsuz tabloyla karşılaşacak. Yumurta almak için tavuğu kestiler. KDV artışı sektörü beklenenden daha olumsuz etkileyecek. Epey ruhsat stoku var ama bugünden yarına yaşayan bir firma değiliz. Bundan sonraki projelerde yeni ruhsat alımı tamamen durur. Elinde stoku olan 2013 yılındaki şansını artırır. Sektördeki kayıtdışılığı artırır, belediyelerle rayiç değer tespitinde pazarlıklar başlar.

Süleyman Çetinsaya (Avrupa Konutları - Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı): Bütün İstanbul’un KDV’si yüzde 18 olur
İstanbul'daki konutların KDV'si yüzde 18 olur. 500 ile bin lira arasında İstanbul merkezde arsa rayici yok. Ancak çevresinde imarı olmayan, inşaat yapılamayacak yerlerde bin liranın altında Arazi olur. Büyükşehirler içerisinde İstanbul'da şu anda Küçükçekmece, Esenler, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy'de bin liranın altında rayiç değer yok. 2012'de ruhsat alınan yerler için de yüzde 18 olsaydı 2013'te konutta bir durgunluk yaşanırdı. Şimdi 2012'de ruhsat alanlar 2013'te satar, eldeki stoklar erir. Ama yeni projelere başlamak eskisine göre daha zor olur.

Nazmi Durbakayım (Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı – İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı): Orta tabakanın alacağı evin maliyeti de arttı.
Bu şekildeki bir düzenleme bizim beklediğimiz bir şey değildi. Arsa bedeli baz alınmış. Örneğin İstanbul'da 500-1.000 lira arası arsa bedeli yok. Bütün İstanbul yüzde 18 olacak. Bu orta tabakaya hitap eden projelere de yüzde 18 zam demektir. Arsa almış proje geliştiren ancak ruhsat almamış işlerde de KDV 18'e yükseldi. Kurallar yolda değişiyor. Eski ruhsat alanla yeni alacak arasında haksız rekabet doğacak. Sıkıntıyı telafi etmek için yeni bir karar alınırsa iyi olur. Örneğin İstanbul'daki memurun yüzde 18, Adıyaman'daki memurun yüzde 1 ile konut alması çelişki.

Ömer Faruk Çelik (Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı, Konut-Der Başkanı): KDV’si yüzde 18 olan konuta talep azalır.
Tekstil gibi ‘3 ayda kes-biç, 6 ayda müşterinin sırtına giydir' diyemiyoruz. Ruhsattan satışa 4-5 yıl geçiyor. Konut satılırken farklı, tesliminde başka bir rayiç değer olacak. KDV farkı oluşursa bunu karşılamayı müşteriye taahhüt edeceğim. Mesela bizim Bosphorus City'de Emlak değeri başlarken başkaydı, teslimde başkaydı. Sektör şimdi garanti olsun diye daha ucuz ve sıradan konut yapımına girişecek, riske girmeyecek. KDV'si yüzde 8 ve 18 olan konutların satışında düşüş olur, talep azalır. 2012'de alınan ruhsatların kapsam dışı tutulması kanayan yaraya bir merhem oldu. 2013'te eski ruhsatlı konutları satarız, 2014 ve 2015 yılındaki satışlarda düşüş olur.

Kaynak: Zaman

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim