22 Eylül 2017 - 02:06:52
Hakkımızda İetişim Reklam

New York´ta TOKİ Binaları Yükselecek

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Osmanlı-Selçuklu mimarisini yurt dışına taşıyor. İdare Amerika´nın New York Eyaleti´nde 30 katlı Türkevi inşa etmeye hazırlanıyor.
New York´ta TOKİ Binaları Yükselecek

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Osmanlı – Selçuklu mimarisini yurt dışına taşıyor. İdare Amerika'nın New York Eyaleti'nde 30 katlı Türkevi inşa etmeye hazırlanıyor. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, "Sayın Başbakanımızın yurt dışındaki binalarımızın hem dış cephesi hem de iç mekanlarında Türk Mimari özelliklerinin simgelerinin kullanılması yönünde talimatı var. Bu kapsamda biz de Türkevi'nde, Osmanlı-Selçuklu mimarisini kullanacağız" dedi.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İdare'nin Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında da çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Bu kapsamda Somali'de 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire yüksekokulu ve 2 bin kişi kapasiteli dini tesisi inşaatının devam ettiğine dikkat çeken Ahmet Haluk Karabel, Pakistan'da süren 4 bin 620 Konut ve sosyal donatıların inşaatının da gelecek yıl içinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Karabel, bu çalışmaların Türk halkının destekleriyle, Hazine'den herhangi bir bedel çıkmadan gerçekleştirildiğine söyledi.

New York'a Türkevi
TOKİ'nin Amerika'da yeni bir Türkevi yapmak için de çalışmalara başladığına işaret eden Ahmet Haluk Karabel, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) binasının çaprazında hem Türk Konsolosluğu hem de Türkevi binalarının bulunduğuna dikkat çekti.

TOKİ Danışmanlık yapacak
Söz konusu yapıların yanındaki iki parseli de Dışişleri Bakanlığı'nın satın aldığına açıklayan Ahmet Haluk Karabel, Türkevi inşaatında teknik danışmanlık hizmeti vermek üzere Dışişleri Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını söyledi. Karabel, "Müşavir ihalesi tamamlandı. Bunun dışında projeci seçim ihalesini de 2013'ün ocak ayında yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

30 katlı Türkevi
Newyork'un dünya çapında, büyük bir metropol olduğunun altını çizen TOKİ Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü, "Bu kentte bulunan mevcut Türkevi yıkılarak, çevredeki İmar şartları neye elveriyorsa 25-30 katlı bir bina yapılacak. Daha önce de New York Belediyesi'ne yaptığımız bir ziyarette bu konuda bize yardımcı olacaklarını ve çevreden de alacağımız onay doğrultusunda 30 kata kadar çıkmamıza izin verebileceklerini söylediler." diye konuştu.

New York'a Osmanlı – Selçuklu mimarisi
TOKİ bünyesinde oluşturdukları Tasarım Birimi ile Türkiye'de Osmanlı - Selçuklu mimarisine, yöresel Mimari örneklerine uygun projeler üretmeye başladıklarını ifade eden TOKİ Başkanı Karabel, New York'taki Türkevi binasında da Türkiye'yi simgeleyen figürlerin kullanılacağını dile getirdi.

Elçiliklerde Türk mimari simgeleri görülecek
Karabel, "Sayın Başbakanımızın bu konuda talimatları var. Hem kamu binalarının hem de yurt dışı binaları, elçilik binalarının cephelerinde ve iç mekanlarında Türk mimari özelliklerinin simgelerinin görülmesi için bütün kurumlarca çalışmalar sürdürülüyor. Bunlara biz de dahiliz. New York'ta yapacağımız Türkevi'nde de Osmanlı-Selçuklu mimarisini kullanacağız."

Kaynak:Star

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim