18 Ekim 2017 - 02:58:28
Hakkımızda İetişim Reklam

Bağdat Caddesine İlk Kazma Vuruldu

Kentsel dönüşüm süreci kapsamında Türkiye´deki riskli yapılar tespit edilmeye devam ediyor.
Bağdat Caddesine İlk Kazma Vuruldu

Kentsel Dönüşüm süreci kapsamında Türkiye'deki Riskli yapılar tespit edilmeye devam ediyor. 50 yıllık binaların bulunduğu Bağdat Caddesi'nde yapılan incelemelerde 100 bina için ise yenilenme raporu verildi. İlk binanın yıkım işlemi ise bu sabah gerçekleştirildi.

Bağdat Caddesi'nde 50 yıl önce yapılan 5 katlı, Tevfik Paşa Apartmanı, Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında apartman sahiplerinin başvurusuyla Türkiye'nin ilk Kentsel Dönüşüm Bakanlık Yetkili Kuruluşu Tektaş Mühendislik şirketi tarafından incelendi.İnceleme sonucunda 50 yaşındaki binanın Deprem açısından büyük risk taşıdığı belirlendi.

Kadıköy Belediyesi, rapor çerçevesinde harekete geçerek, binanın tapusuna şerh koyarak binaya yıkım ruhsatı verdi.

300 BİN BİNA
Sadece İstanbul'da 200 bin binanın yenileneceğinin öngörüldüğünü ifade eden Tektaş Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı İnş. Yük. Mühendisi Hakan Çatalkaya, "İstanbul'daki yapıların durumu tahmin edildiğinden de kötü. Ben bu sayının 300 binlere yaklaşacağını düşünüyorum" dedi. Binaların tek tek dönüştürülmesindense alansal olarak dönüştürülmesinin daha sağlık olacağını söyleyen, Çatalkaya alan olarak başvurulduğunda devletten ek İmar da aldıklarını belirtti.

Kaynak:Hürriyet

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim