17 Ekim 2017 - 14:12:14
Hakkımızda İetişim Reklam

Tayyip Erdoğan Konya´da 89 Yatırımın Açılışını Yaptı

Mavi Tünel´le yılda 414 milyon metreküp suyu Konya ovasına aktaracak projenin resmi açılışını yapan Erdoğan, ´Konya Ovası Projesi tamamen bitince 1.1 milyon hektar toprak ilk kez suya kavuşacak´ dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Göksu nehrinin suyunu Konya Ovası’na taşıyan “asırlık rüya” Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı’nın resmi açılışını yaptı. Bağbaşı Barajı’ndan Mavi Tünel vasıtasıyla yılda 414 milyon metreküp su Konya ovasına akacak.

Erdoğan, “Ülkemizin GAP’tan sonra en büyük sulama yatırımı olan Konya Ovası Projesi tamamen bittiğinde 1.1 milyon hektar toprağı ilk defa suya kavuşturmuş, yılda 3 milyar kilovat saat enerji üretiyor olacağız” dedi. Konya’da dün 904 milyon değerindeki 89 tesisin toplu açılışını gerçekleştiren Erdoğan ekonomik gelişmelerle ilgili şu mesajları verdi:

ABDÜLHAMİD YAPAMADI: “Asırlardır Konya’nın hayalini kurduğu bir projenin resmen açılışını yapıyoruz. Konya ovasının susuzluğuna son verecek Mavi tüneli ve Bağbaşı barajını tamamladık, açılışını gerçekleştiriyoruz. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu projesiyle Konya ovası projesini yeniden ele aldık.
Konya ülkemizin alan olarak en büyük şehirlerinden. Ancak su kaynakları son derece kısıtlı. 1819 yılında Konya topraklarının susuzluğunu gidermek için ilk girişim yapıldı, maalesef başarısız oldu. Sultan 2. Abdülhamid döneminde de çalışmalara devam edildi fakat netice alınamadı. Bizden önceki hükümetler de tamamlayamadı.

KÖSTEBEK GİBİ DELDİK: 2004 yılında biz bu projeyi yeniden ele aldık. İhale 1996 yılında 400 milyon dolara yapılmıştı. Kamulaştırma ve diğer ilavelerle birlikte bu rakam 550 milyon dolara kadar varıyordu. Biz projeleri revize ederek projenin maliyetini iyice düşürdük. Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel 390 milyon liraya yani 217 milyon dolara ihale edildi. İki yatırımı yarı fiyata mal ettik. Yeraltında köstebek gibi çalışan tünel delme makinasıyla uygun fiyata daha kısa sürede tamamladık.

649 MİLYON METREKÜP SU: Bununla Konya havzasına yılda 414 milyon metre küp su aktarılacak. Bunun 100 milyon metreküpü içme suyu olarak değerlendirilecek. Bu tesislerle Konya ve Karaman’da 2 milyon 320 bin dekar tarım arazisi sulanacak. Elbette Konya’nın suya hasreti tek bir baraj ve tünelle bitmiyor. Konya ovası kapsamında Derebucak ve Prof. Yılmaz Muslu barajlarını da tamamladık. Konya Ovası Projesi kapsamındaki yatırımlarımızla Konya ovasını 649 milyon metreküp suya kavuşturmuş oluyoruz. Su hayattır, su medeniyettir. Proje tamamen bittiğinde 1 milyon 100 bin hektar toprağı ilk kez suya kavuşturmuş, yılda 3 milyar kilovat saat enerji üretiyor olacağız.

BURS VE KREDİ ARTIRILACAK: Yıl başından itibaren öğrencilerin burs ve kredilerini de artıracağız. Bütün ülkeler harçlara zam yaparker, biz harçları kaldırdık. Biz buyuz. Ama bunu göremeyenler yok mu? Var.”

Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki bakanlarla hizmet ve eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi. Video konferansla Numune Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Katı Atık Dönüşüm Tesisi ve Bağbaşı Barajı’ndaki yetkililere bağlanan Erdoğan, tesislerin açılışını yaptı.

‘860 milyon liracık kaldı’
Erdoğan konuşmasında Türkiye’nin milli gelirini 230 milyar dolardan 742 milyar dolara, kişi başına mili geliri de 3500 dolaran bu yıl sonu itibariyle 10 bin 600 dolara çıkardıklarını belirterek şöyle devam etti:
“Türkiye’nin borçlarını biz eritiyoruz. Önceki hükümetler tarafından bize 111 milyar lira borç devredildi. Faiziyle hesapladığınızda 231 milyar lira. Bize zorunlu tasarruf hesabında biriken devletin vatandaşına borcu da devredildi. O borcu biz ödedik. 13.5 katrilyon liralık borcu da biz ödedik.

Borç mayısta bitiyor
IMF’ye borcumuz biz geldiğimizde ne kadardı? 23.5 milyar dolar. Ödedik, ödedik, ödedik. Şimdi ne kadar? 860 milyon liracık. Biz şimdi IMF’ye borç vereceğiz. Şimdi bizden 5 milyar dolar borç istiyorlar, onu görüşüyoruz. Mayıs ayında da borcu kapatacağız.”

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim