18 Ekim 2017 - 03:01:12
Hakkımızda İetişim Reklam

Tobb Ve Abd Ticaret Odası Arasında Mutabakat

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel ekonomik ve finans krizinin halen devam ettiğini dile getirerek, ´Bu kriz henüz bitmiş değil. Kriz çözüldü, çözülüyor desek dahi bu krizin izleri özellikle bankacılık sistemi ve kamu maliyesi üzerinde yıllarca devam edecek´ dedi.

Türkiye ve ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesini sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile ABD Ticaret Odası arasında mutabakat zaptı imzalandı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın şahitliğinde gerçekleştirilen törende anlaşma, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Lionel C. Johnson arasında imzalandı. İmza törenine ABD Türkiye Büyükelçisi Fransic Ricciardone de katıldı.
Törende konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ABD ortaklığının siyasi ve askeri alanda geliştiğini ancak ekonomik alanda ihmal edildiğini belirtti. İlerleyen süreçte Türkiye-ABD ilişkilerinin ekonomik boyutun geliştirilmesini istediklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ortaklığın imzalanan anlaşma ile kazanca dönüşeceğini söyledi.

İmzalanan mutabakat sonrasında ABD’de bir tanıtım kampanyası yürüteceklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, Türk-ABD ekonomik ilişkilerini Anadolu’da büyüteceklerinin altını çizerek, “Sağlık, siber güvenlik, gıda sanayi, müteahhitlik ve nano-teknoloji alanlarında çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

Yıllardır bir konuda yanlış yaptıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:

“ABD’deki ilişkilerin Türkiye’deki gibi merkezden yürütüldüğünü sandık. Bütün işlerin Washington’dan halledilebileceğini düşündük. Oysa Washington’da konuşulan orada kalıyor. Zira Amerika Türkiye kadar merkeziyetçi yapıda değil. Dolayısıyla ticari girişimlerin mutlaka eyalet bazında yapılması lazım. Bu protokolle eyalet bazında çalışmaya başlayacağız.”

ABD Ticaret Odası Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Johnson ve ABD Türkiye Büyükelçisi Ricciardone de birer konuşma yaparak imzalanan mutabakattan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

“BU ANLAŞMAYI SADECE ISINMA EGZERSİZİ OLARAK GÖRÜYORUM”

Türkiye ABD arasında imzalanan anlaşmaya şahitlik yapan Başbakan Yardımcısı Babacan, bu anlaşmanın iki ülke açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Geçen sene ABD Ticaret Odası Başkanı Türkiye’yi ziyaret ettiğinde kendisi ile uzun bir görüşme yaptık. Ona Türkiye ile olan ilişkilerin daha da aktif olması gerektiği konusundaki görüşlerimi ilettim. Hatta somut önerilerde de bulundum. Bu teklifler somutlaştı ve mutabakat haline geldi” diye konuştu.

İki ülke arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, Türkiye’ye Amerika’dan heyetler kabul edeceklerini ve Türkiye’den Amerika’ya heyetler göndereceklerini bildiren Babacan, “Bu anlaşmanın açılışı Sayın Başbakanımızın Amerika’ya ilk ziyaretinde yapılacak. Arkasından Amerika’da yapacağımız ‘Türkiye Haftası’ programında bazı eyaletlerde 1 hafta boyunca Türk iş dünyasının temsilcilerini Amerikan iş dünyası temsilcileriyle buluşturacağız” ifadesini kullandı.

Ticaret için önce güven oluşturulması gerektiğini belirten Babacan, bu anlaşmayı sadece ısınma egzersizi olarak gördüğünü dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel ekonomik ve finans krizinin halen devam ettiğini sözlerine ekleyerek, “Bu kriz henüz bitmiş değil. Kriz çözüldü, çözülüyor desek dahi bu krizin izleri özellikle bankacılık sistemi ve kamu maliyesi üzerinde yıllarca devam edecek" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Johnson arsında ekonomik işbirliğini güçlendirecek mutabakat zaptı imzalandı.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim