18 Ekim 2017 - 02:49:39
Hakkımızda İetişim Reklam

Türk Müteahhitler Avrupa´ya Model Olacak

Avrupa Insaat Sanayi Federasyonu (FEIC) Baskani Luisa Todini, Avrupa´da insaat sektörünün büyümesini devam ettirebilmek için Türk müteahhitler ile ortakliklarin sürdürülebilmesi gerektigini belirterek, ?Türk müteahhitleri kalitede, fiyatta, zamanlamada ve çalisma sartlarinda çok iyiler. Federasyonumuz için Türk müteahhitleri model olacak? dedi.
Türk Müteahhitler Avrupa´ya Model Olacak
Etiketler :

Avrupa Komisyonu Sanayi ve Girisimcilikten Sorumlu Baskan Yardimcisi Antonio Tajani baskanliginda, Türkiye Müteahhitler Birligi Baskani Emin Sazak, Avrupa Insaat Sanayi Federasyonu (FEIC) Baskani Luisa Todini ve Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis’in katilimiyla dün ‘Insaat Zirvesi’düzenlendi. FEIC Baskani Luisa Todini, Türkiye ile ortakligi pekistirmek için Türk müteahhitlere de önemli pozisyonlar verdiklerini belirterek, “Türk müteahhitleri kalitede, fiyatta, zamanlamada ve çalisma sartlarinda çok iyiler. Federasyonumuz için Türk müteahhitleri model olacak” dedi.

 

Türkiye mükemmel ülke

Avrupa Insaat Sanayi Federasyonu (FEIC) Baskani Luisa Todini, FEIC’inTürkiye’nin de aralarinda bulundugu 29 ülkeden 33 üye birligi temsil ettigini belirterek, söyle konustu:

“Türkiye, 2000 yilinda birligimize katildi. Ekonomi her zaman politikadan önce gelir. Türkiye’nin ekonomik büyümesinin farkindayiz. Türkiye geçen yil yüzde 8.5 büyüdü. Krize ragmen bu yil da büyümenin yüzde 5 olacagi belirtiliyor. Gerçekten mükemmel bir ülke. Sektör temsilcilerine baktigimizda, Türkiye ile AB Müteahhitler Birligi’nin amaçlarinin birlestigini görüyoruz.”


Krizin çözümü insaat

Antonio Tajani’nin açikladigi programa da deginen Todini, söyle devam etti:

“2020 hedefleri için bir sektöre destek karari aldilar. Krizin ortaya çiktigi zamandan beri yüzde 2’lik küçülme ortaya çikti. Avrupa Komisyonu bu konuyla ilgili bir eylem plani hazirladi. Biz de bu eylem planiyla ilgili faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Üyelerimizin büyük çogunlugu KOBI’lerden olusuyor. Onlarin bu yükü tasimasi çok zor. Özellikle bunlari desteklemek için eylem plani ortaya atiliyor. Sektörümüz sübvansiyon isteyen bir sektör degil. Kriz sebebi olan bir sektör degiliz krize çözüm olan bir sektörüz. Paramizla ekonominin büyüme ihtiyacini karsilamak istiyoruz. Kamu özel ortakligi projelerinin, YID projelerinin gerçeklestirilmesi gerekiyor. Tahsis edilen bu 10 milyar Euro’luk fon, 150 milyar Euro’luk hacim yaratacak.”


Ortaklik devam etmeli

Bu eylem planinin Avrupa Birligi üyesi ülkeler için geçerli oldugunu anlatan Todini, “Ancak, bu plan çerçevesinde çesitli adimlar var. Türkiye Avrupa Birligi katilim öncesi asamasinda. Bu programin bünyesinde katilim öncesi ülkeler için verilen hizmetler var. Türkiye bu kismindan faydalanabilir. Öte yandan, Türk sirketleri Avrupa sirketleriyle bazi projelerde ortak faaliyet gösteriyorlar. Türk sirketler ortakliklarini devam ettirerek, ortaklik kapsaminda bu plandan yararlanabilirler. Büyümemizi devam ettirebilmek için ortakliklari sürdürebilmeliyiz” diye konustu.


Insaat için eylem plani açiklandi

INSAAT sektörünün Avrupa Birligi için de çok önemli bir sektör oldugunu söyleyen Avrupa Komisyonu Sanayi ve Girisimcilikten Sorumlu Baskan Yardimcisi Antonio Tajani, sunlari söyledi:

“Bu sektörü desteklemek ve lanse etmek istiyoruz. Avrupa ekonomisinin büyümesi açisindan insaat sektörü büyük önem tasiyor. Müteahhitler organizasyonundan üst düzey bir grup olusturmalarini talep ettim. Iletisimimiz sirasinda bir eylem plani hazirlanmis durumda. Bu eylem plani kapsaminda, yatirimlari güçlendirmek, rekabeti güçlendirmek, mesleki basariyi güçlendirmek, iç pazari daha iyi kullanmak ve Avrupali isletmelerin sektördeki rekabet gücünü artirmak yer aliyor. Insaat sektörü için 10 milyar Euro’luk fon olusturuldu. Avrupa Yatirim Bankasi, bu fonu üye ülkelerin merkez bankalarina aktaracak. Ülkelerin merkez bankalari araciligiyla insaat ve turizm sektörüne bu fon aktarilacak.”
 

Türkiye daimi üye oldu

Avrupa Insaat Sanayi Federasyonu’nun (FIEC) Genel Kurulu Istanbul’da yapildi. Türkiye Müteahhitler Birligi Baskani Emin Sazak ve FIEC Baskani Luisa Todini ev sahipliginde düzenlenen genel kurulda yapilan tüzük degisikligi ileFIEC yönetiminde daha önce sadece Almanya, Fransa ve Italya’nin sahip oldugu daimi üyelige Türkiye de sahip oldu. Tüzük degisikliginden önce Türkiye, Bulgaristan, Güney Kibris, Yunanistan, Malta ve Romanya ile ayni grupta yer aliyordu ve bu grubun yalnizca bir temsilci çikarma hakki bulunuyordu. Simdi ise Türkiye, hem kendi oyuna hem de temsilci çikarma hakkina sahip oldu. Yapilan seçimlerde Türkiye’yi temsilen TMB Baskan Vekili ve Yapi Merkezi Yönetim Kurulu Baskani Emre Aykar Yönetim Kurulu üyeligine seçildi. Emre Aykar, bu hakki alabilmek için 7-8 yil mücadele edildigini belirterek, “Simdi Türkiye hak ettigi degeri aldi. Bundan sonra dünyada ve Avrupa’da yapilan islerden daha kolay ve daha hizli haberdar olabilecegiz. Buna göre de çalismalarimizi sekillendirebile-cegiz” diye konustu.


Avrupa’da nefret insaatlari dikmek isteyenlerin ruhsatlari iptal ediliyor

Avrupa Insaat Sanayi Federasyonu (FEIC) Genel Kurulu sonrasinda açiklamalar yapan Avrupa Komisyonu Sanayi ve Girisimcilikten Sorumlu Baskan Yardimcisi Antonio Tajani, Avrupa Birligi ile Türkiye’nin sektörel konularda çok yakin iliskiler içinde oldugunu belirterek, “Otomotivde, insaatta, KOBI’ler konusunda yakin iliskiler içindeyiz. Biz Avrupa Birligi’ne gelen turist sayisinin artmasini istiyoruz. Türkiye’den de gelen turist sayisinin artmasini istiyoruz. Vize için daha kolay kurallar koyacagiz. Vize problemi Meksika’daki turizm bakanlarinin toplandigi T-20 toplantisinda gündeme geldi. Bir sonraki G-20 zirvesinin gündemine de vize konusu alindi. Ankara ile birlikte vize konusunda ortak bir savas yürütüyoruz” diye konustu.


Balik tutmaya gönderiliyor

Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis ise çok yapici bir toplanti gerçeklestirdiklerini ve vize konusunu degerlendirdiklerini belirterek, “AB’nin temelini asindirmaya çalisanlara mesaj vermek istiyorum. Nefret insaatlari dikmek isteyenlerin ruhsatlari birer birer iptal ediliyor. Avrupa’da irkçiligi tesvik edenleri, ülke halki teker teker balik tutmaya gönderiyor” dedi. Türkiye’nin vize kolayligi degil vize muafiyeti istedigini vurgulayan Bagis, “Türkiye, diger aday ülkelerle esit muamele görmelidir. Vize duvarlarini buldozerlerimizle yikalim. Vizeler kalkarsa en büyük yarari Avrupa turizmi görecektir” diye konustu.


Isbirligine haziriz

Türkiye’nin gerek insaat sektöründe gerek ulasimda, kalkinmada, adalette sagladigi basarilarin birçok ülke için ilham kaynagi haline geldigini vurgulayan Bagis, söyle devam etti:

“Insaat sektöründe dünyada Çin’den sonra ikinci oldugumuz da gögsümüzü gererek paylastigimiz bir gerçek. Bugün dünyanin en büyük 225 müteahhitlik firmasi arasinda 33 müteahhitimiz yer aliyor. Yurtdisinda üstlendikleri is hacmi 2002’de 2.4 milyar dolarken, 2010’da 14 milyar dolara yükseldi. 2010’da proje sayisi da 303’e yükseldi. Bu basarilari paylasmaya haziriz. 3’üncü ülkelerde de isbirligi yapmaya haziriz. Lütfen artik sizin kendi yatirimlariniza da kuracaginiz yeni ortakliklara da engel olan su vize duvarina artik kepçeyi vurun. Siz kepçe vurursaniz, inanin o duvar aradan aninda kalkar. Iste o yüzden vize muafiyeti için sizlerden sesinizi yükseltmenizi istiyoruz.”

-Hürriyet-

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim