18 Ekim 2017 - 19:43:42
Hakkımızda İetişim Reklam

650 Varil Petrole 100 m2 Konut

Petrol karsiliginda Endonezya, Libya, Yemen ve hatta Cibuli de dahil 40´a yakin ülke Türkiye´den ´toplu konut´ istedi.
650 Varil Petrole 100 m2 Konut
Etiketler :

Venezuella Devlet Baskani Hugo Chavez’in ‘2 milyon konut yapin, karsiliginda petrol verelim’ talebinin ardindan Endonezya, Libya, Yemen hatta Cibuti dahil 40’a yakin ülke Türkiye’den toplu konut istedi.


Ak Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Baskan Yardimcisi Bülent Gedikli, “Venezuella’nin talebinin ardindan iki ülke arasinda imzalanmak üzere portokol hazirlaniyor. Teklif getiren ülkelere yapacagimiz toplu konutlar karsiliginda para ya da petrol alabilecegiz” dedi. 100 metrekarelik bir konuta karsilik 650 varil petrol alinabilecegi bir formül üzerinde duruluyor.

TOKI’nin toplu konut projeleri, Türkiye’nin petrol ticaretine de yeni bir model olacak. Geçen yil Venezüella Devlet Baskani Hugo Chavez’in “Bize 2 milyon konut yapin, karsiliginda petrol verelim” talebinin ardindan, Endonezya, Libya, Yemen ve hatta Cibuli de dahil 40’a yakin ülke Türkiye’den ‘toplu konut’ istedi. Ülkelerin toplu konut talebine olumlu yaklasan Türkiye’nin, özellikle petrol açisindan zengin ülkelere yapilacak toplu konutlara karsilik tahsilatini petrolle yapabilecegi belirtiliyor. Bu durumda Türkiye bir yandan yurtdisina toplu konut ihraç etmeye baslarken, bir yandan da bunun karsiliginda ihtiyaç duydugu petrolü saglamis olacak.

2 milyon konuta ihtiyaç var

Geçen yil Enerji Bakani Taner Yildiz’in dünyanin en büyük petrol ihracatçilari arasinda yer alan Venezüella’nin Devlet Baskani Hugo Chavez’le görüsmesinde Chavez, ülkesinin zengin petrol rezervleri oldugunu belirterek, “Petrol burada. Bizim de 2 milyon konuta ihtiyacimiz var. Seçeceginiz iyi müteahhitlerle burada bir an önce toplu konut yapmanizi bekliyoruz” demisti.

Venezüella’da petrol konusunda 2 milyar dolardan baslayan ve 20 milyar dolara kadar varan bir yatirim yapma ve o yatirimdan kâr etme imkani bulundugunu belirten Bakan Yildiz da “Yaklasik 2 milyon adet konuta ihtiyaçlari var. Devlet Baskani halkinin ihtiyaçlarini karsilamak istiyor. Bizden de konut yapimina katki vermemizi bekliyor” diye konusmustu. Venezüella’yla Türkiye arasinda böyle bir ticari anlasma yapilabilmesi için iki ülke arasinda imzalanmasi gereken protokolle ilgili çalismanin sürdügü belirtildi. Chavez’in ardindan 40’a yakin ülkenin Türkiye’ye toplu konut taleplerini iletmesi, Chavez’in petrol karsiligi toplu konut talebinin model olduguna dönük yorumlara neden oldu.

Cibuti’den bile konut istendi

Türkiye açisindan büyük önem tasiyan gelismeyi, Ak Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Baskan Yardimcisi Bülent Gedikli açikladi. Gedikli, “Venezuella Devlet Baskani Hugo Chavez’in ardindan Endonezya, Libya, Yemen, Cibuti de dahil 40’a yakin ülke Türkiye’ye ‘bize toplu konut yapin’ talebini iletti” diye konustu. Türkiye’ye toplu konut talebini ileten ülkelerin sayisinin 40’a yaklastigini belirten Gedikli, Türkiye’nin ‘toplu konut’ konusunda son derece büyük birikime sahip oldugunu, dünya ülkelerince de bunun görüldügünü belirtti. Artik Türkiye’nin ihracata entegre edecek bazi yeni modeller gelistirme noktasina geldigini belirten Gedikli, bununla ilgili ilk örnegin de ‘toplu konut’ olabilecegini söyledi.

Türkiye’nin talep eden ülkelerde, çok rahat bir sekilde toplu konutlar üretebilecegini belirten Gedikli, Venezuella’nin bu konutlarin karsiligi olarak Türkiye’ye akaryakit verecegi modeli hatirlatti. Baska ülkelere kurulacak konutlarin da benzer sekilde petrolle tahsil edilebilecegini vurguladi. Gedikli, “Yapacagimiz toplu konutlar karsiliginda para ya da Venezuella’dan olacagi gibi petrol alabilecegiz” dedi. Gedikli ayrica Chavez’in teklifinin ardindan su anda sürecin nasil isledigine iliskin soruyu da “Önce iki ülke arasinda imzalanmak üzere bir protokol hazirlanmasi gerekiyor. Simdi protokol hazirlaniyor, bununla ilgili çalismalar sürüyor” diye yanitladi.

Türkiye’nin onlarca ülkenin toplu konut talebini yerine getirmesi halinde, bunun ticari tarafiyla ilgili de çesitli formüllerin degerlendirildigi belirtiliyor. Chavez’in teklifi üzerine sözkonusu alisverisin ticari olarak nasil isleyebilecegine dair bir çalisma yapildigi belirtiliyor. Buna göre, iki ülke arasinda karar verilecek olsa da, örnegin 100 m2’lik bir konuta karsilik 650 varil petrol alinabilecegi bir formül üzerinde duruluyor. Bu örnegin Libya için daha az, bir baska petrol zengini ülke için daha fazla olabilecek sekilde gelistirilecegi belirtiliyor.

Gülümhan Gülten/Vatan

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim