19 Ekim 2017 - 17:25:00
Hakkımızda İetişim Reklam

Dumankaya Gizli Bahçe Mimari Özellikleri İle Dikkat Çekiyor

Dumankaya İnşaat´ın Tuzla´da konumlandırdığı Gizli Bahçe projesinde 3 bin 700 konut ve 54 ticari birimin yarı sıra 24′ü ikiz villa olmak üzere 49 adet de butik villa yer alıyor.
Dumankaya Gizli Bahçe Mimari Özellikleri İle Dikkat Çekiyor

Dumankaya İnşaat tarafından Aydınlı Tuzla‘da inşa edilmekte olan, DB Mimarlık‘tan Mimar Bünyamin Derman tarafından tasarlanmış, 3 bin 700 konut, 54 ticari birim ve 40 butik villadan meydana gelen Gizli Bahçe projesinde yaşam Temmuz 2012 tarihinde başladı.

Sosyal Alanlarda Değil, Evinde Yaşama Önem Verenler için Tasarlanmış
Dumankaya’nın Tuzla bölgesinde 3700 konut ve 54 ticari yapı içeren toplu konut projelerinin ardından sadece 49 villa ile butik bir projeye konuk olduk. Bölgenin yapısı ve gelişme süreci göz önüne alındığında, hedef kitlenin değiştiğini ve butik projenin bölgeyi bir adım öteye taşıyacağını söylemek yanlış olmaz. 49 Villanın 24 adedi ikiz villa olarak tasarlanmış, bir adet de bağımsız villa buluyor. İkiz villa anlayışı çok farklı bir mimari dil ile çözülmüş, öyle ki ikiz villalar ama ortak duvarları yok. Yani aslında hepsi müstakil. Her evin bir yüzme havuzu var. Bazı evlerin kot farkından dolayı iki bahçesi bazı evlerin ise geniş tek bahçesi bulunuyor. Havuzlar birbirini görmüyor. Bahçe büyüklükleri ise komşuların birbirlerinin özeline değmeyeceği mesafeleri sunuyor. Sosyal alanların sınırlı tutulması bilinçli bir yaklaşım, çünkü burada  öne çıkan projenin içindeki değil evin içindeki yaşam.

MİMARİ PROJENİN BAŞARISI
Arazinin eğiminde erimiş, güney cepheyi kucaklayan villalar, “yer”e hassasiyeti ile tanıdığımız Mimar Bünyamin Derman’ın imzasını taşıyor. Villa kavramının  “abartılı kütle ve iç mekan” algısı tersine “m2-si ile değil kullanımı ile zengin, mütevazi aynı zamanda çok ince bir  zevkin yansıtıldığı iç mekan ve arazi eğimine uygun süzülen kütle anlayışı ile zor olan başarılmış. Teras ve bahçe geçişi salon ve mutfaktan sağlanıyor. Teras; çim bahçe ve kişisel havuz ile devam ediyor. Ahşap basamak ve cam korkuluk detayı ile çözülen merdiven çok şık ve salonu parçalamak yerine mekana anlam katar nitelikte. Yemek bölümünde tasarlanan düşük tavan ve masa üstü ışık yuvası mimarı kararların etkinliğini yansıtıyor. Özetle ev sahiplerini dekorasyonda ekstralara zorlamadan temiz ve şık detaylar hazır sunuluyor.

DEKORASYONUN DESTEĞİ İLE DEĞİL MİMARİ ÇÖZÜMÜN KENDİSİ İLE GÜZELİ YAKALAMAK
Bu salonda duvar, tavan, şeffaf yüzeyler ile mekan kendini tanımlar durumda. Fonksiyonlar birbirine karışmadan net çözülmüş. Salon, hareketli mobilya veya ekstra dekorasyon öğeleri ile anlam kazanmıyor. Yani “L” koltuğu kaldırdığınız koşulda mekan kalitesinde değişim olmayacak. Şeffaf ve dolu yüzeylerin oranından, yemek bölümündeki ayrışmaya kadar her şey bütünün parçası. Salondan algılanan ama sirkülasyonu bozmayan merdivenin çatı kotundan aldığı gün ışığı basamaklar arasından mekana süzülüyor.
Villa ana giriş holünden, mutfak yanı sıra bir koridor ile kota gömülmüş arka bölüme bağlanılıyor. Burada giriş kapısı salon ve girişten koparılmış wc, çamaşır bölümü ve banyolu-bakıcı odasına geçiliyor. Bu bölümü hobi odası olarak değerlendirmek isteyen müşteriler de var.
Şehir hayatının stresinden kurtulmak için, huzurlu, sessiz, size özel havuz ve bahçesi ile iyi bir sığınak
Kütleler arası ilişki ve kütlelerin arazi ile ilişkisine bakıldığında, iddiasını sessiz dile getiren bir yapılaşma söz konusu. İki villa arasındaki ilişki ortak avluya bakan giriş kapılarından ibaret. Dikdörtgen ortak çatılar dairelere giriş avlusunun üzerindeki doğal ışık ve gölge sağlayıcı yarı kapalı beton ızgara ile tam ortadan bölünüyor. Dikdörtgen kütleler sağlı sollu iki kare forma, iki villaya dönüşüyor. Arazi eğimi konutların manzaraya ve güneye açılımını kolaylaştırırken, teras ve bahçelerden gökyüzüne temasını kolaylaştırıyor. Özellikle üst kattaki ebeveyn odasından çıkılan geniş balkon perspektif zengini.

NASIL GİDİLİR?
Villa Gizli Bahçe, Sabiha Gökçen Havalimanından hemen sonra Aydınlı kavşağını döndükten sonra sağınızda kalıyor. Sahil yoluna yakın. Pendik Marina ve iskelenin avantajlarını kullanabilecek mesafede.

TEKNİK DETAYLAR
Betonarme taşıyıcı sistem ve kabuk dışarıdan mantolama ile ısı yalıtımlı. Isı yalıtımlı tam cephe doğramalar, birinci sınıf kapı ve zemin kaplamaları ile bitiriliyor. Net kat yüksekliği 2 metre 55 santim. Bağımsız kombi ve panel radyatör sistem ile ısıtılan villalarda, bir adet split klima alt yapısı ile teslim ediliyor.

SOSYAL DONATILAR
Amaç evinde huzuru bulmak. Bu yüzden buluşma mekanında kafe vb ekstralar yerine misafirlere yönelik 220 metrekare açık yüzme havuzu ve teraslar var. Gece şelale efektli su oyunu ve aydınlatma tasarımı ile ortak havuz zenginleşiyor.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim