18 Ekim 2017 - 02:56:53
Hakkımızda İetişim Reklam

Tarlabaşı Dönüşürken Kiracılar Mağdur Edilmiyor

Tarlabaşı Yenileme Projesi, kiracıları mağdur etmeden hayata geçen örnek bir proje oluyor.
Tarlabaşı Dönüşürken Kiracılar Mağdur Edilmiyor

İstanbul'un merkezini yeniden yaşanılacak bir alan haline getirecek olan Tarlabaşı Yenileme Projesi, kiracıları mağdur etmeden hayata geçen örnek bir proje oluyor.

2005'te ilk adımı atılan proje için, kiracılarla ve mülk sahipleriyle tek tek konuşularak anlaşma yapıldı.

Tarlabaşı Yenileme Projesi kapsamında dönüşüm başladı. Beyoğlu Belediyesi, Tarlabaşı'nda kiracı olarak oturan vatandaşları mağdur etmedi ve ev sahibi olmalarını sağladı. Kiracılar, Beyoğlu Belediyesi'nin TOKİ ile yaptığı görüşmeler neticesinde Kayabaşı TOKİ evlerinden çekilişsiz kurasız ev sahibi oldu. Çok düşük bir peşinatla kira öder gibi taksitlerini ödeyen Tarlabaşı'nın kiracıları şimdilerde Kayabaşalı ev sahipleri olarak hayatlarını devam ettiriyor.

İstanbul'un gelecekteki 1 milyon nüfuslu şehri olacak Kayabaşı'na taşınan 150 kiracıyla kahvaltıda bir araya gelen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı'nın eski halini iyi bildiğini söyledi. Başkan Demircan, oradaki sağlıksız koşulların sona erdirilip Tarlabaşı sakinlerini yeni bir hayata kavuşturmanın önemli bir adım olduğunu belirtti. Demircan, 'Şehrin merkezini yaşanılacak bir alan olarak imar ederken, mülk sahiplerini ve kiracıları mağdur etmedik. Kiracılara TOKİ'den çekilişsiz kurasız daire verdik. Küçük bir peşinatla kira öder gibi taksitlerini ödüyorlar. Hepsi Kayabaşı'nda ev sahibi oldu. Tek derdimiz insanımıza bir faydamız dokunsun. Amacımız, evlatlarımıza, milletimize daha anlamlı yaşam alanları, içindekilerin gülümsediği yuvalar sunmak' diye konuştu.


20 BİN METREKARELİK PROJE

Tarlabaşı Yenileme Projesi tamamlandığında; binaların dış görünümü korunarak yüzde 52'si konut, yüzde 12'si ticaret, yüzde 17'si turizm ve yüzde 14'ü ofisten oluşan yeni bir Tarlabaşı ortaya çıkacak. Beyoğlu'nun çehresini değiştirecek proje, 20 bin metrekare alanda, 210'u tescilli sivil mimarlık örneği olan ve her an çökme tehlikesi bulunan 278 bina ile bu binaların arasındaki sokakların ve tüm altyapının yenilenmesini kapsıyor.

Kaynak: Yenişafak

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim