22 Eylül 2017 - 02:06:37
Hakkımızda İetişim Reklam

Doğru Projeler ´İstanbul´ Markasını Parlatır

DÜNYADA bazı kentler ´marka´dır. Londra dünya finans merkezidir. Hong Kong ve Dubai liberal ticaretin ve vergisiz alışverişin markalarıdır.
Doğru Projeler ´İstanbul´ Markasını Parlatır

New York, dünyanın ekonomi başkentidir. Son yıllarda İstanbul’un marka değeri de yükseliyor. Jennifer Lopez’in Ataşehir’de ev alması İstanbul markasını parlatmaya çok önemli bir katkıdır.

DÜNYADA bazı kentler ‘marka’dır. Bazıları ekonomide odaklandıkları konularla, bazıları eğlence ve kültür alanlarındaki iddialarıyla markadır. Mesela Londra dünya finans merkezidir. Hong Kong, liberal ticaretin markasıdır. Dubai, alışverişte ve çağdaş mimarideki gücüyle markadır. New York, dünyanın ekonomi başkentidir. Bu örnekler böyle gider. Bir de aslında tarihi açıdan zaten marka olan ama üzeri farklı nedenlerle tozlanmış kentler vardır. Beyrut, Moskova, İstanbul böyledir. Son yıllarda İstanbul’un marka değeri yükseliyor. Cazibesi artıyor. Küresel gündemde daha çok yer kaplıyor. Mesela Türkiye’nin güneyine gelen turist sayısı azalırken İstanbul’a gelen turistsayısı artıyor. Geniş bir coğrafyanın ticaret, finans ve sermaye piyasası merkezi olma yolunda İstanbul yeni bir ivme kazandı.

DUBAİ VE İSTANBUL
Küresel krizden önce dünya genelindeki bütün inşaat vinçlerinin yüzde 30’u Dubai’deydi. Gayrimenkul çok iyi gidiyordu. Kriz çıktı ve Dubai’deki gayrimenkul piyasası darbe yedi. Fiyatlar en az yüzde 40 geriledi. Ancak yine de dev projelerini tamamladılar. Mesela dünyanın en yüksek binası tamamlandı. Dubai gayrimenkul atağında marka olmak için çabalarken bu kentteki en prestijli projelerden hollywood yıldızları, en ünlü futbolcular, şarkıcılar konut aldılar. Ya da onlara konut hediye edildi. Dubai’de gezinirken bir anda önünüze bir dünya starı çıkabiliyor. Bu da Dubai’nin marka değerine çok büyük katkı yaptı. O süreç birçok gözlemciye göre zorlamaydı. Yani aslında kentin tarihi ve siyasi bir değeri olmadığı halde akıtılan paralarla dünya markası Dubai yaratıldı. Peki İstanbul öyle mi? İstanbul üzeri tozlanmış bir elmas gibi. Biz İstanbul’un biraz tozunu alsak dünya starları bu kentte görünmek için değil ‘yaşamak’ izin konut alır. Gerçek değer de böyle ortaya çıkar. İşte bu nedenle Jennifer Lopez’in Ataşehir’de Metropol İstanbul’dan ev alması çok önemli bir gelişme ve İstanbul markasını parlatmaya çok önemli bir katkıdır. Darısı diğer projelerin başına. 

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim