18 Ekim 2017 - 19:46:51
Hakkımızda İetişim Reklam

Tarihi Samsun Tütün Fabrikası ´Bulvar Samsun´ ile Hayat Buluyor

Haziran ayinda kapilarini açacak olan Bulvar Samsun Alisveris ve Yasam Merkezi, bugün Büyük Samsun Oteli´nde gerçeklesen bir toplanti ile basina tanitildi.
Tarihi Samsun Tütün Fabrikası ´Bulvar Samsun´ ile Hayat Buluyor
Etiketler :

18 yildir atil durumda bulunan tarihi Samsun Tütün Fabrikasi'nin restorasyonu tamamlandi. Yalniz Samsun'un degil ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tütün fabrikasi Türkiye'nin iki önemli AVM yatirimcisi TORUNLAR GYO ve Turkmall tarafindan Bulvar Samsun Alisveris ve Yasam Merkezi adiyla yeniden hayata geçiriliyor. 50 milyon Euro'luk yatirimla gerçeklestirilen Bulvar Samsun Alisveris ve Yasam Merkezi Haziran ayinda Samsunlularin hizmetine sunulacak.

Türkiye'nin önde gelen iki önemli AVM yatirimcisi TORUNLAR GYO ve Turkmall'un ortaklasa gerçeklestirdigi Bulvar Samsun Alisveris ve Yasam Merkezi Haziran ayinda kapilarini açiyor.

1887 yilinda kurulan, uzun süre ülke ekonomisine fabrika olarak hizmet veren ve 1994 yilindan bu yana da kent merkezinde atil durumda bulunan tarihi bina, kentsel yenileme projesi kapsaminda ülke ekonomisine yeniden kazandiriliyor.

 

Yerli yabanci 45 marka yer aliyor

Kentin en önemli alisveris mekanlari olan Mecidiye ve Gazi Caddeleri'nin tam ortasinda yer alan Bulvar Samsun, 17.400 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. 16.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan Bulvar Samsun Alisveris ve Yasam Merkezi'nin 11.600 metrekaresi magazalara, 2.400 metrekaresi restoran ve kafelere, 2.000 metrekaresi ise ofis alanlarina ayrildi. 20.000 metrekare kapali otopark alani yer alan Bulvar Samsun'da yerli ve yabanci 45 marka yer aliyor.

 

Tütün emekçisine saygi

1.400 metrekaresi sosyal alan olarak tasarlanan Bulvar Samsun'da Anadolu mimarisinin tipik özelliklerinden olan iç avlular ile çok genis bir meydan bulunuyor.Kültür, sanat ve eglence etkinliklerinin gerçeklestirilecegi meydanin ortasinda ise yillarca bu fabrikada çalisarak ülke ekonomisine büyük katki saglayan emekçilere sükran duygularini ifade etmek için bir heykel yer aliyor. Tütün yapragini sembolize eden, emekçi bir kadin ve erkegin omuz omuza oldugu 2,5 x 1,7 x 1 metreebadinda heykel, heykel sanatçisi Hakan Karakaya'nin imzasini tasiyor.

 

1.000 kisilik istihdam yaratacak

TORUNLAR GYO Yönetim Kurulu Baskani Aziz Torun ile Turkmall Sirketler Grubu Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Levent Eyüboglu Samsun'da bir basin toplantisi düzenleyerek Bulvar Samsun Alisveris ve Yasam Merkezi ile ilgili bilgi verdi.

 

Yaklasik 1.000 kisilik bir istihdam yaratacak olan Bulvar Samsun, 1994 yilinda kapatilan Samsun Tekel Tütün Fabrikasi'nin 2006 yilinda Bakanlar Kurulu karariyla yenileme alani olarak ilan edilmesinden sonra 2009'da Samsun Büyüksehir Belediyesi'nin açtigi ihale ile TORUNLAR –Turkmall Ortak Girisim Grubu tarafindan 30 yilligina kiralandi.

 

TORUNLAR –Turkmall Ortak Girisim Grubu'nun 2010 yilinin üçüncü çeyreginde basladigi restorasyon çalismalari 25 ay gibi son derece kisa bir sürede tamamlandi.

Mülkiyeti Samsun Büyüksehir Belediyesi'nde bulunan binalarin kullanimindan elde edilen ciro ve otopark gelirlerinden belediyeye de pay verilecek. 30 yil sonra ise Bulvar Samsun'un mülkiyetinin tamami Samsun Büyüksehir Belediyesi'ne devredilecek.

 

Örnek kentsel yenileme projesi

Toplantida proje hakkinda bilgi veren TORUNLAR GYO Yönetim Kurulu Baskani Aziz Torun projenin birçok özelligi ile farklilastigini vurguladi. Aziz Torun, “TORUNLAR GYO ve Turkmall'un sektördeki deneyimi, bilgi birikimi ve vizyonu Bulvar Samsun projesinde önemli bir sinerjiyi açiga çikartiyor. Alaninda uzmanlasmis bu iki kurumun isbirligini, yaratacagi katma deger açisindan ve sektörün gelisimi adina önemli bir adim olarak degerlendiriyorum” dedi.

Bulvar Samsun projesinin örnek bir kentsel yenileme projesi oldugunu hatirlatan Aziz Torun, magazalari, ofis katlari, avlusu, restoranlari, sosyal ve kültürel alanlari ile Bulvar Samsun projesinin sehrin sosyal ve kültürel dönüsümünde de önemli bir rol oynayan bir yasam ve alisveris merkezi olacagini belirtti.

 

Magazalarin tamami kiralandi

Turkmall Sirketler Grubu Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Levent Eyüboglu da, “Karadeniz Bölgesi'nin en gelismis limanina sahip olan Samsun'un en merkezi lokasyonunda yer alan Bulvar Samsun, hem konsepti hem de bölge halkina sunduklari ile sehrin yeni bulusma noktasi olacak” dedi.

Magazalarin tamaminin kiralandigi, perakendecilerden gelen talebe artik cevap veremediklerini söyleyen Levent Eyüboglu, Bulvar Samsun'un çevre illerden ziyaretçi çekmek için düzenli olarak sosyal, kültürel aktiviteler gerçeklestirecegini ve kentin eglence hayatini hareketlendirecegini belirterek, “Binanin tüm tarihi özellikleri ile korunmasi nedeniyle Bulvar Samsun'un Karadeniz'e gelen yabanci turistler için de çekim merkezi olmasi için çalisacagiz, Buraya gelen turistler Samsun'un son derece özellikli tarihi mekanlari içinde alisveris yapma, yeme içme ve gerçeklestirilen kültürel etkinlikleri izleme imkanina sahip olacak. Bu çalismalari gerçeklestirerek Samsun'a sagladigimiz katma degeri maksimum düzeye çekecegiz” dedi.

 

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim