19 Ekim 2017 - 17:34:13
Hakkımızda İetişim Reklam

Türk halkı aydınlık şehirler istiyor

TÜRKİYE´de toplumun neredeyse tamamını temsil eden yüzde 94´lük bir kesim, aydınlatmanın şehirleri güzelleştirmeye katkıda bulunduğunu düşünüyor.
Türk halkı aydınlık şehirler istiyor

Şehir aydınlatmasıyla güven, huzur ve cazibe terimlerini ilişkilendiren Türk halkı, bir şehrin simgesi haline gelen, öne çıkan yapıların aydınlatılmasının o şehri çekici kıldığına inanıyor. Şehir aydınlatılması ile yolların güvenli hale gelerek kaza oranında azalmaların olacağına katılanların oranı ise, yüzde 96.

SOSYAL HAYATI ETKİLİYOR
Philips, “Aydınlatmanın şehir güzelleştirme ve turizme olan etkisi” üzerine Türkiye genelinde gerçekleştirdiği araştırma çalışması ile Türkiye’de şehir kimliklerinde aydınlatmanın etkisini ortaya koydu. ERA Araştırma tarafından 7 coğrafi bölge ve 13 şehirde yapılan yeni araştırma doğru ve yeterli aydınlatılan şehirlerde yaşayanların daha huzurlu ve güvenli bir yaşantıya sahip olduğunu, Türk halkının aydınlık şehirler istediğini ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 96’sı şehir aydınlatmalarının sosyal hayatı olumlu etkilediğine, yüzde 95’i ise şehir aydınlatmalarının yaşam kalitesini artırdığına inanıyor. Açık alanlarda yapılan mimari aydınlatmaların yerel ekonomiye katkısı olacağına inananların oranı ise yüzde 94. Toplumun yüzde 94’ü bir şehrin aydınlatılmasının şehrin kendisine has bir kimliğe ve ambiyansa sahip olmasını beraberinde getirdiğini düşünüyor. Yüzde 92’si ise, şehir aydınlatmalarının o şehrin turizm açısından gelişmesini ve turist sayısının artmasını sağladığı yönünde hemfikir.

İSTANBUL’DA KÖPRÜLER
Araştırma sonuçlarına iller bazında bakıldığında ise İstanbul’da yaşayanlar en iyi aydınlatılan yerler arasında Boğaz Köprüleri’ni, İzmirliler Saat Kulesi’ni, Bursalılar Ulu Cami’yi, Ankaralılar Kızılay Meydanı’nı ve Mardin’de yaşayanlar ise Mardin Kalesi’ni sayıyor.

PARKLAR VE BAHÇELER
Araştırma, iller bazındaki sonuçlardan hareketle, şehirlerde en çok aydınlatılması istenen bölgelerin sırasıyla sokaklar, park ve bahçeler, çevre yolları ve meydanlar olduğunu gösteriyor. Toplumun yüzde 17’si şehirdeki tarihi yapılar, yollar ve önemli sembollerin aydınlatılmasının şehrin kimliğini belirlemede rol alan etkili konular olarak görüyor. Bu oran İstanbul, Ankara ve İzmir’i temsil eden 3 büyük ilin dışında kalan şehirlerde yüzde 52’ye kadar çıkıyor. Toplumun yüzde 95’i şehir güzelleştirme konusunun tamamen büyük şehir belediyelerinin, yüzde 22’si ise ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olduğunu düşünüyor.

Türk halkı aydınlık şehirler istiyor
* Toplumun yüzde 94’ü aydınlatmanın şehri güzelleştirdiğine inanıyor.
* Türk toplumu şehir aydınlatmasını; güven, huzur ve cazibe terimleriyle tanımlıyor.
* Toplumun 97’si aydınlatılmış yapıların o şehri çekici kıldığına inanıyor.
* Şehir aydınlatılması ile yolların güvenli hale gelerek kaza oranında azalmaların olacağına katılanların oranı, yüzde 96.
* Toplumun yüzde 96’sı şehir aydınlatmalarının sosyal hayatı olumlu etkilediğine, yüzde 95’i ise şehir aydınlatmalarının yaşam kalitesini artırdığına inanıyor.
* Açık alanlarda yapılan mimari aydınlatmaların yerel ekonomiye katkısı olacağına inananların oranı ise yüzde 94.
* Toplumun yüzde 94’ü bir şehrin aydınlatılmasının şehir kimliği oluşturmada etkili olduğunu düşünüyor.
* Toplumun 92’si, şehir aydınlatmalarının turizmi ve turist sayısını desteklediği yönünde hemfikir.

Kaynak : Hürriyet

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim