19 Ekim 2017 - 17:33:13
Hakkımızda İetişim Reklam

İçinden Tren Geçen 3. Köprü ile İlgili Detaylar

Istanbul ve Marmara Bölgesi´nin karayolu trafik yükünü azaltmayi hedefleyen Üçüncü Köprü Projesi´ne, ilk projede olmayan demiryolu rayli sistemi de eklendi. Projeye göre, üçüncü köprü iki katli olacak.
İçinden Tren Geçen 3. Köprü ile İlgili Detaylar
Etiketler :

Ulastirma Denizcilik ve Haberlesme Bakani Binali Yildirim, maliyeti yaklasik 4.5 milyar lirayi bulacak 3’üncü köprünün insaat asamasinda 6-7 bin kisi, isletme asamasinda 700-1000 kisi, yapim sürecinde de 50 bin kisi istihdam edilecegini söyledi. Yildirim, “Köprü, Ege ve Marmarayi entegre edecek” dedi.

Hürriyet'in haberine göre, Istanbul Bogazi’na 3’üncü köprünün insasi için geri sayim basladi. Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Binali Yildirim, maliyeti yaklasik 4.5 milyar lirayi bulacak 3’üncü köprünün yapimini da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin 2015 yili sonunda hizmete açilacagini söyledi. 10 yil 2 ay 20 gün isletme ve yapim süresi ile Içtas Insaat-Astaldi Ortak Girisim Grubu’na verilen köprü, ihale sözlesmesi geregi 36 ayda tamamlanacak. Otoyol projesi, Binali Yildirim’in ‘büyük sanat yapilari’ olarak tanimladigi, toplam uzunlugu 1875 metrelik asma köprü, 60 metre uzunlugundaki viyadükler ve toplam uzunlugu 21 kilometre olan tünelleri kapsiyor. Güzergah üzerinde, baglanti yollari üzerindekiler de dahil 45 kavsak bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin hayata geçirilmesiyle bütün bu olumsuzluklarin ortadan kalkacagini savunan Binali Yildirim, projenin hedeflerini anlatti.


50 bin kisi istihdam edilecek

Istanbul’daki transit trafik yükünü hafifletmeyi amaçladiklarini belirten Binali Yildirim, sunlari söyledi: “Araçlarin sehir içi trafigine girmeden erisim kontrollü, yüksek standartli, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile zamandan tasarruf ederek transit geçisini saglamak istiyoruz. Proje hayata geçtiginde Avrupa- Asya arasinda çok daha kisa sürede geçis imkani olacak. Diger ulasim modlari ile entegrasyon saglanip, Istanbul sehir içi trafigindeki yogunluk azaltilacak. Köprü, yapimi devam eden Gebze- Izmir Otoyolu ile Ege ve Marmara bölgesinin entegrasyonu saglayacak. Projenin insaat asamasinda, yaklasik 6-7 bin kisi, isletme asamasinda yaklasik 700-1000 kisi, yapim sürecinde de 50 bin kisi istihdam edilecek.”

Izmir’e kadar ulasacak

Proje kapsaminda Gebze-Dilovasi bölgesi TEM Otoyolu’ndan bir kavsakla ayrilacagini söyleyen Bakan Yildirim, söyle konustu: “Izmit Körfezi’nde yapilacak asma köprü ile Hersek Burnu’na ulasilacak. Otoyol Orhangazi ve Gemlik yakinlarindan geçip, Ovaakça Kavsagi ile Bursa Çevreyolu’na baglanacak. Otoyol daha sonra Karacabey Kavsagi’ndan baslayarak Uluabat Gölü’nün dogusundan, Mustafakemalpasa’nin güneyinden ve Susurluk’un kuzeyinden geçerek Balikesir’e ulasacak. Balikesir’in batisindan güneye yönelerek Savastepe, Soma, Kirkagaç ilçelerinin yakinlarindan geçip, Turgutlu yakinlarinda batiya yönelecek. Izmir-Usak devlet yoluna parelel olarak ilerleyip Izmir Çevreyolu üzerindeki Anadolu Lisesi Kavsagi’na baglanacak.”

Yakit tasarrufu saglayacak

Yildirim, söyle devam etti: “377 kilometre otoyol ve 44 kilometre baglanti yolu olmak üzere toplam 421 kilometre uzunlugundaki proje kapsaminda, yaklasik 3 kilometre uzunlugunda bir asma köprü, toplam 18 bin 212 metre uzunlugunda 30 adet viyadük, toplam 7 bin 395 metre uzunlugunda 4 adet tünel, 209 adet köprü, 18 adet gise alani, 5 adet Otoyol Bakim Isletme Merkezi, 7 adet servis alani ve 7 adet park alani yer alacak. Proje tamamlandiginda Istanbul-Izmir arasindaki mesafe 140 kilometre kisalmis olacak. 8-10 saatlik mevcut ulasim süresi 3.5-4 saate inecek. Proje yilda 870 milyon TL’lik yakit tasarrufu saglayacak.”

Iki katli, demiryolu da geçiyor

Istanbul ve Marmara Bölgesi’nin karayolu trafik yükünü azaltmayi hedefleyen Üçüncü Köprü Projesi’ne, ilk projede olmayan demiryolu rayli sistemi de eklendi. Projeye göre, üçüncü köprü iki katli olacak. Üst kati karayolu tasimaciligina ayrilan köprünün alt katindan sadece demiryolu geçecek. Bu demiryolu Edirne’den Izmit’e kadar hem sehirlerarasi hem de sehir içinde yolcu tasiyacak. Marmaray’la da entegre edilecek rayli sistemle, Atatürk Havalimani ile Sabiha Gökçen Havalimani da birbirine baglanacak.

Izmit Körfez’inden geçis 35 dolar+KDV

Sözlesmesi 27 Eylül 2010 tarihinde imzalanan Gebze-Orhangazi-Izmir (Izmit Körfez Geçisi Dahil) Otoyolu Projesinde 4 ayri kesim halinde verilen trafik garantisi ise söyle: Gebze - Orhangazi kesimi için günde 40 bin, Orhangazi - Bursa (Ovaakça Kavsagi) kesimi için 25 bin, Bursa (Karacabey Kavsagi)-(Balikesir - Edremit) ayrimi kesimi için 17 bin, Balikesir - Edremit ayrimi - Izmir kesimi için ise 23 bin otomobil. Trafik sayisinin garanti edilenin altinda kalmasi halinde olusacak gelir kaybi, gelir kaybinin oldugu yili takip eden yilin nisan ayi içerisinde Idare tarafindan görevli sirkete ödenecek. Otomobil için geçis ücreti, Izmit Körfez Geçisi Köprüsü için KDV hariç 35 dolar, otoyol için KDV hariç kilometre basina 0,050 dolar olarak belirlendi. Isin yapim süresi 7 yil. Ancak projenin tamaminin 5 yilda bitirilip, isletmeye açilmasi hedefleniyor. Otoyolun farkli kesimlerinin farkli zamanlarda açilmasi imkani da veriliyor.

Ekonomik kayiplara neden oluyor

Binali Yildirim, trafik sorunun yol açtigi mevcut olumsuzluklari söyle siraladi:
Akaryakit tüketimine bagli ekonomik kayiplar. Ulasim alt yapisi yetersizligi nedeniyle, tasima kapasitesinin düsük verimle kullanilmasi.
Istanbul’un ulasim alt yapisindaki yetersizlikler nedeni ile, sektörlerdeki kapasitenin yeterli seviyede kullanilamamasi.
Bogaz geçislerindeki kapasite yetersizligi nedeniyle Erisme Kontrollu bir yolda, sadece olaganüstü hallerde uygulanmasi gereken ilave serit çalismalarinin her gün yapilmasindan dolayi, ilave isletme maliyeti olusturmasi.
Bakim ve onarim islerinin trafik yogunlugundan, belirli gün ve kisitli zaman diliminde yapilmasi nedeniyle olusan ilave bakim maliyeti.

Sabah

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim