18 Ekim 2017 - 19:46:38
Hakkımızda İetişim Reklam

3. Köprü İhalesi - Detaylar

Içtas - Astaldi en yakin rakibine 4 yil 7 ay fark atti, üçüncü köprü 2015´te açilacak! Üçüncü köprü ihalesinde, dün mali teklifler açildi. 28 firmanin ihale dosyasini inceledigi ihale sürecinde 11 firma sartname almis ve 5 firmadan teklif gelmisti.
3. Köprü İhalesi - Detaylar
Etiketler :

Üçüncü köprü ihalesi, Istanbul'un fethinin 559. yil dönümünde sonuçlandi. Ihaleyi 10 yil 2 ay 20 günlük düsük isletme süresi teklifiyle Türk IC Içtas ile Italyan Astaldi kazandi. En yakin isletme süresi teklifini Cengiz-Limak-Kolin-Makyol-Kalyon ortakligi, 14 yil 9 ay 19 gün'le verdi... Firmalar 6 ay içinde kredi bulamasalar bile insaata baslayacak. Yeni köprü 2015 yilinda faaliyete geçmis olacak.


2.5 MILYAR DOLARLIK YATIRIM

Dünkü ihalenin sonucunu Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Binali Yildirim açikladi. Bakan Yildirim, Salini-Gülermak projesinin köprü ayaklarinin denizin içinde olmasi nedeniyle, degerlendirme disi tutuldugunu söyledi. Projenin yatirim maliyetinin 2.5 milyar lira olacagini belirten Yildirim, olasi bir deniz kazasinda zarar görmemesi için projede ayaklarin özellikle karada olmasinin istendigine vurgu yapti. Yildirim, 29 Mayis'in, Istanbul'un fethinin 559. Yildönümü olduguna dikkat çekerken,'O nedenle Istanbul'a 3. gerdanligi takacak firmayi bugün açikliyoruz' dedi.


TREN GEÇISI DE VAR

KÖPRÜNÜN yatirim tutarinin da 2.5 milyar dolar yani 4.5 milyar lira oldugunu aktaran Yildirim, 'Bizim fiyata dahlimiz yok. Biz eger firmaya ek isler verirsek bu fiyat artmayacak. O zaman isletme süresi uzayacak' dedi. Yildirim, hedeflerinin, 36 ayda köprüyü tamamlayarak, en geç 2015 yili sonunda hizmete sunmak oldugunu bildirirken, insaata bu yil sonunda baslanmasi gerektigini aktardi. Yildirim, projede tren geçisi olacagina da dikkat çekti.


6 AY IÇINDE BASLAYACAK

YILDIRIM, firmanin bir yandan da finansmanla ilgili çalismalara baslayacagini kaydederken, finansman bulamamasi halinde ise ortakligin öz kaynaklarla insaata baslamasi gerektigini söyledi. Yildirim, 'Biz bunun için sirkete bir sinir koyduk. 6 ay içinde kredi buldu buldu, bulamazsa da öz kaynaklariyla ise koyulmali. Zaten kredi bulamama sorunu da olmaz. Mutlaka bulur. Herkesin kredi verecegi bir proje' dedi.


'ÇILGIN TEKLIF'

Mehmet Cengiz Cengiz Insaat Yönetim Kurulu Baskani: Bu teklifi, 'çilgin bir teklif' olarak nitelendiriyoruz. Gerçeklestirilmesi zor görünüyor. Biz imkan görmüyoruz. Bu kosullarda agaçtan köprü yapsan yine de çok zor. Herkesin yogurt yiyisi farkli. Bekleyip görecegiz.

Süleyman Varlibas Varyap Yönetim Kurulu Baskani: Projeyi Türk müteahhitlerin yapacak olmasi mutluluk verici. Mutlaka onlar fizibilitesini yapmis ona göre teklif vermislerdir. Menfi yorum yapmak bize düsmez. Türk ekonomisi için de ihaleyi kazanan grup için de hayirli olmasini diliyorum.

Nihat Özdemir Limak Holding Yönetim Kurulu Baskani: Herkesin hesabi-kitabi var. Saygi duymak, tebrik etmek lazim. Hayirli olsun.

Ebru Özdemir Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi: Biz gerçekten çok çalistik, büyük emek verdik. Besli konsorsiyum kurarak, her açidan hesap yaptik, amacimiz ciddi bir sermaye koyup hizli is yapmakti, olmadi. Mutlaka onlar da kendilerine göre hesap yapmislardir. Tebrik ediyoruz.

Emin Sazak YÜKSEL Insaat Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi: Ilk teklifle ikinci teklif arasinda yüzde 40 fark var. Kazanan grubun bu isi yapmaya muvaffak olacagini düsünüyorum.


Günde 135 bin araç geçmezse aradaki farki devlet ödeyecek

10 Ocak'ta yapilan ilk ihalede hiçbir sirket teklif vermezken, bunun üzerine projede bazi degisiklikler yapildi. 


KÖPRÜNÜN de içinde bulundugu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nden 414 kilometrelik otoyol çikarildi, sadece 100 kilometrelik bir yol birakildi.

KÖPRÜNÜN günlük trafik garantisi de 100 bin araçtan 135 bin araca çikarildi. 

KAMULASTIRMA bedeli yükü de firmalarin sirtindan alindi.

EGER günde 135 bin araç geçmezse, araç geçis ücreti devlet tarafindan ödenecek. 

BUNUN üzerinde araç geçerse, kazanç IC Içtas-Astaldi'nin olacak.

KÖPRÜ yapim sürecindeki islemler KDV'den muaf tutulacak.  Bu muafiyetten sirketin 500 milyon dolarlik katki elde etmesi bekleniyor.


Kaynak: Aksam
 

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim