18 Ekim 2017 - 02:59:10
Hakkımızda İetişim Reklam

Binaların Yıkılma Süresi 4-5 Aya Çıkabilir

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun´da, riskli binaların yıkımı için verilen 60 günlük sürenin vatandaş binasını yıktırmadığı takdirde 4-5 aya kadar uzayabileceğini bildirildi.
Binaların Yıkılma Süresi 4-5 Aya Çıkabilir
Etiketler :

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'nin kentsel dönüşüm projesini gerçekleştirmek için gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde yeterli ekip ve ekipmanın olduğunu bildirdi. Bayraktar, "Kentsel dönüşümde 75 milyon iş ortağımız var" dedi. 

Kamuoyunda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'da, riskli binaların yıkımı için verilen 60 günlük süre vatandaş binasını yıktırmadığı takdirde 4-5 aya kadar uzayabilecek. Kentleri yaşanmaz hale getiren betonlaşmaya da önlem geliyor. Kentsel dönüşümde 3 katlı bina yıkılıp yerine 10 katlı bina yapılamayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Bakanlık yasayla ilgili olarak uygulama yönetmelikleri hazırlama çalışmalarına devam ediyor. Kentsel dönüşüm yasası, Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 1-2 ay içinde uygulanmaya başlanacak. Dönüşüme ilk etapta İstanbul, İzmir gibi birinci dereceden deprem kuşağında olan yerlerden başlanılacak. 

-BİNALARIN YIKILMA SÜRESİ 4-5 AYA ÇIKABİLİR- 

Riskli olduğu tespit edilen bina Bakanlar Kurulu kararınca belirlenen riskli alan içinde kalıyorsa, yasa yıkılma esası getiriyor. Yapı riskli, yapının bulunduğu alanda riskli ise 60 gün içinde yıkılması isteniyor. Vatandaş yıkmaz ise ikinci defa süre veriliyor. Bu süre zarfında da yıkmaz ise mülki amirlerden yapıyı yıkması isteniyor. Bu durumda süre 4-5 aya kadar uzayabiliyor. 

-BİNASI YIKILANA FAİZ DESTEĞİ, SÜBVANSİYON, GEÇİCİ KONUT VERİLECEK- 

Bakanlık, riskli alanda olup, binası riskli olduğu tespit edilen vatandaşlara sadece kredi desteği ve kira yardımı yapmayacak. Vatandaşların sosyo-ekonomik durumlarını değerlendirecek olan Bakanlık, talepte bulunmaları halinde faiz desteği, sübvansiyon ve geçici konut destekleri de verecek. Bakanlık ayrıca, dönüşümde bina stoku oluşturmamak için çalışmalar yapacak. Yıkılan konutların adedi kadar konut üretilecek. Örneğin 3 katlı bina yıkılıp yerine 10 katlı bina dikilmeyecek. 

-KAYNAK SADECE 2B ARAZİLERİ DEĞžİL- 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2B arazilerinin yüzde 90'nını kentsel dönüşüm hesabına aktaracak. Bunun yanında, çevre cezalarının yüzde 50'si, uygulamada bulunacak belediye yatırım bütçelerinin yüzde 5'i ve harç gelirlerinin yüzde 50'si, İller Bankası'nın bazı faaliyetlerinden elde edeceği karın yüzde 50'si ve Maliye Bakanlığı'nca aktarılacak ödenek de kentsel dönüşüm için kullanılacak. 

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 75 MİLYON İŞž ORTAĞžIMIZ VAR" 

Çevre ve Şžehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili olarak Türkiye'nin kentsel dönüşüm projesini gerçekleştirmek için gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde yeterli ekip ve ekipmanın olduğunu bildirdi. Bayraktar, "Proje toplumun her kesimini kucaklamaktadır. Yerel yönetimler, TOKİ, sivil toplum kuruluşları, özel sektör iş ortağımızdır. Biz projenin devlet projesi olduğunu ve 75 milyon iş ortağımız olduğunu düşünüyoruz" dedi. 

(ANKA) 

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim