18 Ekim 2017 - 19:39:31
Hakkımızda İetişim Reklam

Taksimin Yayalaştırılması İçin Son 5 Gün

Taksim Meydanı yayalaştırma inşaatı başlıyor. Projenin ilk ayağı olan Tarlabaşı-Harbiye tünelinin inşaatına 5 gün sonra başlanacak.
Taksimin Yayalaştırılması İçin Son 5 Gün

Büyük tartışmalara sebep olan Taksim Meydanı yayalaştırma projesinde ilk inşaat beş gün sonra başlıyor. Taksim Meydanı projesinin ilk ayağı olarak planlanan Tarlabaşı-Harbiye tünelinde ilk kazmanın 2 Ekim tarihinde vurulması planlanıyor.

Sözleşme 24 Eylül'de imzalandı
Taksim Meydanı projesinin ilk ayağı olan Harbiye-Tarlabaşı tüneli için 30 Ağustos'ta ihaleye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 52 milyon 154 bin TL muhammen bedel belirlediği ihaleyi, 51 milyon 555 bin 370 TL ile en düşük teklifi veren Kalyon İnşaat'a vermişti. Toplam 14 bin 315 fore kazığın çakılacağı ve 24 Eylül'de sözleşmesi imzalanan inşaat için 5 gün içinde yer teslimi yapılacak.

240 gün süresi var
İnşaat için 7 gün 24 saat aralıksız çalışma izni alan Kalyon İnşaat, yer tesliminden itibaren 240 gün içinde işi bitirmek durumunda. Bu süre zarfında meydanın tamamında çalışmayacak, etap etap çalışacak olan firma, iş ve çevre güvenliği için de gereken tüm önlemleri alacak. Çalışılan bölgenin panolarla tamamen kapatılması, şantiyeden çıkan katı atık kamyonlarının tekerleklerinin yıkanması, projeyi yüksekten gören bir noktaya konacak bir kamerayla çalışmanın 24 saat izlenmesi gibi faaliyetler de bu kapsama giriyor. Çalışmalar sırasında alternatif yollara verilecek olan trafiğin nasıl etkileneceği ise merak konusu.

Yepyeni bir Taksim Meydanı olacak
Taksim Meydanı yayalaştırma projesi bittiğinde meydan şimdikinden çok daha farklı bir kimliğe bürünecek. Tamamen yayalaştırılması planlanan bölge 98 bin metrekare tutuyor. Tarlabaşı, Sıraselviler, Harbiye, Gümüşsuyu yönlerinden ve Mete Caddesi'nden gelen araçlar, yeraltı tünelleriyle hareket edecekler. Meydanı çepeçevre dolaşan Tak-ı Zafer caddesi ise tamamen ortadan kaldırılacak. En büyük değişiklik ise, şimdi yerinde Taksim Gezi Parkı olan Taksim Topçu Kışlası'nın kültür-sanat merkezi işlevi görecek şekilde yeniden inşa edilecek olması. Taksim Topçu Kışlası, 1940 yılında, Alman şehir planlamacısı Henri Prost'un önerisiyle dönemin belediye başkanı Lütfi Kırdar tarafından yıktırılmış, yerine şimdiki Gezi Parkı inşa edilmişti.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim