18 Ekim 2017 - 02:52:39
Hakkımızda İetişim Reklam

Konutta KDV yükselirse sektörde daralma baslar

Maliye´nin konutta KDV oranlarini yükseltme çabasina insaat sektörü temsilcileri-nin itirazi devam ediyor. Türkiye Müteahhitler Birligi, üyelerinden acil görüs isterken, Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Baskani Tahir Tellioglu "Yasalasirsa sektör daralma yasar" dedi.
Konutta KDV yükselirse sektörde daralma baslar
Etiketler :

YENI konutta KDV uygulamasini bastan asagi degistirecek düzenleme sektörde kafalari karistirdi. Türkiye Müteahhitler Birligi, üyelerinden düzenlemeyle ilgili "acil" görüs isterken, INTES Baskani Sükrü Koçoglu, konut yapiminin azaltilmamasi gerektigini belirtti. Koçoglu, "Lüks konutta KDV az birsey arttirilabilir. Ama sosyal konutta ara duvari yikmadan yüzde 1 kalmasinda fayda var" derken, Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Baskani Tahir Tellioglu ise "Sektörün bütünlügü açisindan yapilan düzenleme adil degil. Bu düzenleme yasalasirsa insaat sektörü daralmaya gidecek" dedi.

TMB acil görüs istedi

Insaat sektörü temsilcileri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüsülmeye baslanan konutta KDV uygulamasiyla ilgili öneri paketi hazirligina basladi. Türkiye Müteahhitler Birligi'nin (TMB) öncülügünde hazirlanan paketle ilgili hâlâ sektör temsilcilerinden öneriler alindigi belirtildi. Rönesans, Limak, Tekfen, Gama, Enka, Güris gibi sektörde söz sahibi 151 üyesi bulunan TMB, Meclis'e sunulmak üzere üyelerinden acil olarak düzenlemeyle ilgili görüs bildirmelerini istedi. Düzenlemeden rahatsiz olan TMB üyesi, sirketlerin soru isareti yaratan konu basliklari konusunda çalismalara basladigi ögrenildi. INTES Baskani Koçoglu, toplu konut sektöründe "konut satisi azalir" seklinde bir endise oldugunu dile getirdi. "Düzenleme asiriya kaçmadan yapilabilir" diyen Koçoglu, sözlerini söyle sürdürdü:

Düzeltilmesi lazim

"Önemli olan satisin gerçek rakaminda gösterilip vergi kaybinin olup olmadigidir. Insaat lokomotif sektör canlilik azalir diye bunun bile üzerine gidilmiyor. Bazi seyleri zorlastirdikça vergi arttikça kayitdisi artiyor. 150 metrekareye kadar yüzde 1'di. Belki buraya kadar olani az sekilde arttirilabilir o zaman insanlara da koymayabilir. Konut yapiminin azaltilmamasi lazim. Az birsey KDV arttirilabilir. Adam 32. dairesini aliyor ama gariban Mehmet efendinin hiç konutu yok. Hiç konutu olmayan insan almak kaydiyla 150 metrekareye kadar yüzde 1 KDV ödesin. Ama ikinci konutu alinca KDV 3-5 olsun."

Adalete uygun bulmuyoruz

TIMFED Baskani Tahir Tellioglu da düzenlemeyi hak ve adalete uygun bulmadiklarini söyledi. "Maliye düzenleme yaparken taraflar için adil olmalidir" diyen Tellioglu, söyle konustu: "Bize göre sosyal nitelikli konutta da lükste de KDV standart olmalidir. Devlet yüzde 18'le konutun imalatina izin veriyor. Ondan sonra sosyal konutu desteklemek adina yüzde 1'le satis yap diyor. Aradaki yüzde 17 fark ne olacak? Bu çok gerçekçi degil. Insaat sektörü daralmaya gidecek. Kentsel dönüsümün önünü açmak adina sektörün görüslerine kulak verilmeli. Yüzde 17'yle imal edilen konutu yüzde 1'le sattirdiginiz zaman aradaki orani niye iade etmiyorsunuz? Sektörün bütünlügü açisindan yapilan düzenleme adil degil. Önemli sorunlar yaratir."

Devletin amaci lüksü frenlemek

BAKANLIK kaynaklari, tepki çeken düzenlemenin lüks konutlarin daha fazla mercek altina alinmasini saglayacagini belirtti. Düzenlemeyle son dönemde hizla artan ve oldukça pahaliya satilan lüks konut yapiminin frenlenecegini söyleyen kaynaklar, "Düzenlemenin yasalasmasiyla kentsel dönüsüm sürecinde Türkiye'nin her bölgesinde sosyal konut yapimi da hiz kazanacak" vurgusunu yaptilar.

Çok konut üreten müteahhit ne diyor

Vatandasin yüzde 95'i hayatinda bir konut aliyor

SINPAS Grubu Yönetim Kurulu Baskani Avni Çelik, "KDV oranlarinin yükseltilmesi kayitdisiligi tekrar arttirabilir. Sektör ciddi çalismalarla bu orani düsürmeyi basarmisti" dedi. Konut piyasasinin; otomobil, beyaz esya ve diger tüketim ürünlerinden farkli oldugunu belirten Çelik söyle konustu: "Türk halkinin yüzde 95'i hayatinda bir defa konut sahibi olabiliyor. Böyle bir ürünün KDV oranlarini belirlerken tüm kriterler gözönüne alinmali. Devam eden projelerde de çok net olmayan unsurlar bulunuyor. Sözlesmeler yapilirken vergiler göz önüne aliniyor ama baslanmis bir iste yapilan degisiklik sektörü büyük sikintiya sokar."

Kimse satis fiyatlarini yüksek göstermek istemez

AVRUPA Konutlari Icra Kurulu Baskani Süleyman Çetinsaya, "Binalarin degerlerine göre 'KDV tesbiti yapacagiz' derlerse ciddi bir karmasa dogabilir. Çünkü bir çok degerli cadde bile degerli basliyor sonra degersiz bitiyor. Mesela Büyükdere Sisli'de basliyor Kagithane'de devam ediyor" dedi. Yabanciya konut, kentsel dönüsüm, 2B gibi adimlarin ardindan KDV'nin yükseltilmesine anlam veremediklerini söyleyen Çetinsaya söyle konustu: "KDV'yi yükseltirseniz konut satislari negatif etkilenir. Bu da durgunluk yaratabilir. Kimse satis fiyatlarini yüksek göstermek istemeyecek ve bu da kayit disini artiracak. KDV'yi yükselteyim gelir elde edeyim derken gelir ve kurumlar vergisinde kayip olacak."

KDV artisi, 1 Haziran'dan sonra yeni konuta

YENI konutlarda yüksek vergi artisi öngören hükümet tasarisina Meclis el atti. Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda dün yapilan degisiklikle, 1 Haziran'dan önce yapi ruhsati alinan insaatlar, 17 puana kadar ulasan KDV artisindan kurtuldu. TOKI ve istiraklerinin mevcut insaatlari da yüksek vergiden muaf tutulurken, kentsel dönüsüme de veri tesvigi getirildi. Kentsel dönüsümün yapilacagi afet riski altindaki alanlar ile özellesirilen alanlardaki yapilasmalar da yüksek vergi kapsami disina çikarildi. Plan ve Bütçe Komisyonu da alt komisyonda yapilan bu degisiklikleri bugün görüsecek. Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüsmelerin ardindan Meclis Genel Kurulu'na sevk edilecek tasarinin süratle yasalastirilmasi planlaniyor.

Bakanlar Kurulu'na yetki

Mevcut düzenlemeye göre 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18, altindaki konutlar için ise yüzde 1 olarak uygulanan KDV oraninda, tasari ile artis öngörülüyor. Tasarinin 20. maddesine göre, Bakanlar Kurulu, yeni konut sahiplerinden alinan KDV oranini konutun rayiç bedeline göre farklilastirabilecek. Hükümet bu degisiklikle, büyük kentler ile küçük il ve ilçelerde ayni büyüklükteki konutlarin ayni olan vergi oranlarini farklilastirarak uygulamayi öngörüyor. Istanbul'daki bir konut ile Sirnak ya da Van'daki benzer bir konutun KDV orani farkli hesaplanacak, vergiler semtlere göre de degisebilecek.

Robin Hood vergisi

Maliye Bakani Mehmet Simsek yeni vergi uygulamasini, Robin Hood gibi zenginden daha çok, fakirden daha az alarak vergi adaletini saglama çabasi olarak nitelemisti. Bakan Simsek, "Etiler'deki 1 milyon liralik 50 metkerare evden yüzde 1 KDV istenirken, Tatvan'da 150 bin liralik 150 metrekare evden alinan KDV yüzde 18. Vergi adaleti saglayabilmek için Bakanlar Kurulu'na ranti yüksek yerlerde arsa vekonut degerine göre KDV'yi farklilastirma yetkisi veriliyor" demisti. - Turan YILMAZ/Hurriyet

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim