19 Ekim 2017 - 17:09:11
Hakkımızda İetişim Reklam

Rusya´da Erman Ilıcak Rüzgarı

Kimi insanlar bir ömre birkaç hayat sigdiriyor. Rönesans Holding´in patronu Dr. Erman Ilicak onlardan birisi... ODTÜ mezunu? Çalismaya 24 yasinda, Enka´da, sirketin Rusya operasyonlarinda genç bir mühendis olarak basliyor. Zor kosullarda gece gündüz çalisiyor.
Rusya´da Erman Ilıcak Rüzgarı
Etiketler :

Sonra bu hayati biçimlendirip servete giden yolu açiyor kendisine… 1993’te çalisanlarindan biri kendisi, birisi muhasebeci, birisi tercüman olmak üzere St. Petersburg’da evleri boyamak için kurdugu, 5 kisinin çalistigi sirketi bugün Rusya’nin en büyük ikinci yabanci müteahhitlik sirketi haline geldi. Kendisi de 45 yasinda, 18 yillik is hayatinda yapip ettiklerinden kazandigi 2 milyar dolarlik kisisel servetiyle Türkiye’nin en zengin 20 isadami arasina girdi. 


Ankara’da kral gibi 

Sifirdan gelip zirveye tirmanan Hüsnü Özyegin, Hamdi Akin gibi kendini yaratanlardan. Ama onlar kadar taninmiyor; kismen çok göz önünde olmaktan hoslanmamasindan kismen de islerinin yurtdisinda olmasindan. Bilmiyorum belki sirketinin merkezinin Ankara’da olmasi ve Ankara’da yasamakla da ilgidir kamuoyunda çok taninmamasi. 


Kepçe mühendisten kiymetliydi 

Çünkü Erman Ilicak Ankara’da kral gibi, Istanbul ise pek tanimiyor kendisini. Malum, Istanbul’dakiler için dünya çogu zaman Istanbul’un, kimi zaman da günesin etrafinda döner ya! Eksisözlük’te Erman Ilicak hakkinda yazilanlarin hemen tamaminda mütevazi ve mesafeli olduguna vurgu yapiliyor. Gerçekten tipik bir Ankarali isadami profili çizen Erman Ilicak sorularimi yanitladi... 

* Yöneticilerinize maas vermiyor, küçük ortak yapiyormussunuz... 

18 yil önce ise basladigimda sektörde kepçenin kendisi bir mühendisten daha kiymetliydi neredeyse. Bütün müteahhitlik sektörü iste önceligi iliskilere, sonra makine parkina en son kadroya verirdi. Biz unutulmus, pek önem verilmeyen çalisanlari koyduk birinci siraya. Yönetici ortak modeli dedigimiz sistemi gelistirdik. 

22 yönetici arkadasimiz sirketin karindan pay alma esasiyla çalisiyorlar. Para yüzünden hiçbir arkadasimi kaybetmedim is hayatinda, insanlar aldiklari gelirden memnun bir sekilde çalisir bizde. Insaat sektöründe bizden sonra insanlarin yöneticilere, genç mühendislere bakisi degisti. Bu insaat sektöründe insan kaynaklari anlaminda bir devrim oldu. 

Hüsnü Bey (Özyegin) kendisine yüzde 1 hisse verilmeyince ayrilip bankasini kurmus ya. Öyle seyler olmasin diye ben de basindan beri bu modelle çalistim! 

* Sektörünüzde bir degisimden söz ediyorsunuz... 

Eskiden bir müteahhit resmi vardi. Esi ‘papatya’ olan, kendisi gece yemeklerde, gündüz davetlerde gezen, ilk avansiyla mutlaka Mercedes alan, sevgilisine kürk alan bir müteahhit modeli vardi. O model degisti. Bugünkü müteahhitlerin hepsi yöneticilerinden daha çok çalisan, gece gündüz elinde çanta is kovalayan insanlar. 


* Sirketinizi rakamlarla anlatir misiniz? 

Geçen yil müteahhitlik ciromuz 2 milyar dolar, gayrimenkul ve enerji gelirimiz de 180 milyon dolar oldu. Avusturya, Türkiye, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya gibi gelismekte olan ülkelerde is yapiyoruz. Hepsi birbirine çok benzeyen, petrol, gaz çikartan ve gelirinin büyük çogunlugunu altyapi yatirimlarina harcayan ülkeler. Türkiye’nin ikinci en büyük müteahhitlik, Rusya’nin ikinci en büyük yabanci insaat müteahhitlik sirketiyiz. Dünyanin en büyük 250 insaat sirketi arasinda ise 61’inciyiz. 


* Kaç çalisaniniz var? 

Vietnam, Nepal’den gelen isçilerimiz var. 16 bin çalisanimiz var, bunlarin 4 bin 500’ü Türk, 2 bini beyaz yakali. 3 milyar dolarlik taahhüt isimiz var yurtdisinda. Bunlari 1.5 yil içinde teslim edecegiz. Rusya en büyük pazarimiz, Libya, Irak, Katar, Türkmenistan hizla büyüyecegimiz pazarlar... 

18 yilda 2 milyar $’lik servetin formülü 

* 18 yilda 2 milyar dolarlik servet yapmissiniz. Forbes’in “En zengin 100 Türk” listesinde geçen yil 11’inci siradaydiniz. Sizi bu sonuca ulastiran formül nedir? 


Her zaman 7 - 8 farkli isverenle çalisirim. Bir-iki isverene bagimli çalismak her zaman risktir. Rusya’yi ele alin, sadece Gazprom’a bagli çalisirsaniz yarin orada yönetim degisirse isinizi koruyamayabilirsiniz. Bir de karsi tarafin da en az benim kadar kazanmasini isterim. Bu sayede yillardir süren is iliskilerim olustu ve bugün hala islerimin yüzde 70’i eski müsterilerimden gelir. Basketboldan ögrendigim bir sey var: Son saniyeye kadar mücadele etmek, takimla hep paslasmak zorundasin. Tek basina istedigin kadar yildiz ol, hiçbir sey yapamiyorsun. Basketin ilkelerini iste hep kullandim. 

TÜSIAD ülkeyi düsünüyor Anadolu’ya kapilarini açmali 

* TÜSIAD yönetiminde yer almak size yeni pencereler açti mi? 


TÜSIAD’la birlikte bakisim çok degisti. Ümit Boyner bugüne kadar tanidigim en demokratik lider. TÜSIAD’da çok farkli insanlarla tanisma imkanim oldu. Mehmet Ali Aydinlar, gerçek bir lider olan Tuncay Özilhan örnegin. TÜSIAD bu anlamda çok önemli bir platform. Ankara’dan bakinca hep Istanbul Dukaligi dedigimiz, büyük sermaye dedigimiz o isadamlarinin ne kadar insan olduklarini, ne kadar milliyetçi olduklarini gördüm. 

* Çikar grubu olarak mi görüyordunuz önceden... 

Her ODTÜ’lü biraz böyle görür. O yillarda güvensizlikle bakardik. Taniyinca görüyorsunuz ki bir milliyetçilik, bambaska bir gerçekçilik, Türkiye’nin gelecegine önderlik misyonu var. Türkiye için çalisiyorlar. Bir çikar örgütü olmadigini, üç bes sirketin hesabinda olmadiklarini görüyorsunuz. TÜSIAD bence bu anlamda her Türk isadaminin içinde yer almasi gereken ciddi bir platform. TÜSIAD’in bugün 600’lerde olan üye sayisini çok daha yukarilara tasimaliyiz. 2 bin olmali mesela. Çünkü Anadolu’dan gelen isadamlarini ne kadar çok bu çati altina alirsak etki alani da o kadar büyür. 

Aydinlar’la Acibadem’i Rusya’ya tasiyacak 

* Projeleriniz içinde en begendiginiz hangisi? 


En güzel çocuk daha henüz dogmadi diye bir siir vardir ya hani, ben de henüz baslamadigim proje diyeyim. Izmir Optimum’u çok begenirim, burada AVM anlaminda hayal ettigim birçok seyi yapabildim. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de de altyapi projelerine odaklanmak istiyoruz. 

* Var mi arazisi alinan proje? 

Mehmet Ali Aydinlar’la (Acibadem’in sahibi) Rusya’da da isbirligi arayisindayiz. Geçen ay üç gün Rusya’yi gezdik. Saglik sektöründe neler yapilabilir diye baktik. 

* Neler yapilabilirsiniz ortak Rusya’da? 

Bizim hastaneler yapip onlarin da o hastanelerin isletmecisi olabilecegi bir model üzerinde beyin firtinasi yaptik. Özel saglik hizmetlerinde Acibadem grubu çok ileride. Bunlari Rusya’ya, Irak’a, Libya’ya nasil aktarabiliriz buna bakiyoruz. Mehmet Ali Bey’le bunu yapabilmekten gurur duyarim. Vizyonu çok ileride. Atasehir’de birlikte bir arsa satin aldik, ofis binalari yapiyoruz. Toplam 150 milyon dolar civarinda yatirim tutari olan bir proje. 

En büyük lüksü yarim saat Bentley sürmek 

* Hayatinizdaki en büyük lüks nedir? 


Kendi arabami kendim kullanirken yarim saat boyunca arabada müzik dinlemek, bir saat kendi basima kalip da bir sey yapabiliyorsam bu benim için bir lükstür... Okul hayatimda hep basketbol oynadim. Sitede arkadaslarla basket oynamaya vakit buldugum zamanlarda hayatimin en lüks, en pahali anlari. 

* Arabaniz ne marka? 

Bentley. 


KONUT FIYATLARI DÜSECEK 

Konut sektöründe bir durgunluktan bahsediliyor. Fiyatlar düser mi? 

Konutta ciddi bir stok olustu. Bu stoklarin eritilmesi lazim. Bu nedenle fiyatlar mutlaka düser. Stoku eritmek için indirim yapmak, vadeyi uzatmak zorundasiniz. Bu nedenle önümüzdeki mart, nisana kadar ev almak isteyenler için iyi firsatlar çikabilir.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim