18 Ekim 2017 - 02:57:34
Hakkımızda İetişim Reklam

Kadir Topbaş´tan Kentsel Dönüşüm Değerlendirmesi

Istanbul Belediye Baskani Kadir Topbas, bu hafta Meclis´ten geçen Kentsel Dönüsüm Yasasi´ni degerlendirerek ´1 milyon 600 bin civarindaki yapi riskli alanlarda bulunuyor´ dedi.
Kadir Topbaş´tan Kentsel Dönüşüm Değerlendirmesi
Etiketler :

Istanbul Belediye Baskani Kadir Topbas, Kentsel Dönüsüm Yasasi'ni degerlendirerek 1 milyon 600 bin civarindaki yapinin riskli alanlarda bulundugunu belirtti.

Kentsel dönüsümü sehir olarak kurgulanmamis yerleri daha dogru hala getirmek olarak tanimlaya
Topbas, "Vatandasin kendi hakki esastir. Anlasma esastir. Yasa, riskli görülen ve tespit edilen yapilarda malik veya oradaki yetkililer bu adimlari atmadigi taktirde devreye sokulacak" açiklamasinda bulundu.


İstanbul yikilip yeniden mi yapilacak? 

"Bu afet riskini kentin yenilenmesi için bir sans olarak kullanabiliriz. Geçmisteki geleneksel yasayis tarzlarimizi ve sehircilik anlayisimizi bir tarafa birakarak hizla artan göç sebebi ile yogun baski altinda kalan kentlerde insanlarin barinma haklarini devletin yönlendirmesi olmadan bireysel olarak çözmeye çalistiklari için ciddi bir sikinti yasaniyor. Afet riski olan bir ülkede yasamaktayiz. Bununla ilgili tedbirler alabilirdik. Geçmiste Selçuklu ve Osmanli yapilarinda deprem tedbirlerini görmekteyiz. Ama maalesef bunu unutmusuz sadece barinma ihtiyaci için yapmisiz. 

Ulusal planlar olmadigi için sehirler gelisigüzel ortaya çikmis ve bu yogun sanayilesme sürecinin arkasindan gelen kirsal kesimden kentsellesme sürecine giren toplumlarin yasam alanlarinda bu dengesizlik ortaya çikmis. Istanbul tabii ki 8500 yillik tarihi ile farkli kültürleri medeniyetleri barindirdigi için çok farkli bir özelligi var. Burada en büyük derdimiz Van ve Ercis depremlerinde gördügümüz sikinti. Istenilen boyutlarda yapilan çalismalar basarili da görülse, bütün Türkiye'nin elinin uzandigi bir kent oldu. Ama Istanbul ölçeginde baktigimiz zaman bu kadar riskli yapilarin oldugu bir kentte olasi bir deprem aninda Türkiye'yi onlarca yil geri götürecek sonuçlar ortaya çikartabilir. Bu bakimdan halkin katilimini ön planda tutan bir anlayisla çalisma yapiliyor. 

Sayin Basbakanimiz da bunun için bu kadar üstünde durdu. Tabiki insanin kendi yasam alanini, barinma alanini, kurdugu çevreyi yok etmek degil mantigimiz. Gerçekten bir sehir olarak kurgulanmamis yerleri daha dogru hala getirmek. 'Anlasma esastir' diyoruz. Birilerine peskes çekmek degil. Orada yasayan insanlarimizin kendi sosyal yasamlarini koruyarak agirlikli olarak yerinde hedef alan bir çalisma. Zaten yerel yönetimler olarak kendi ölçegimizde bu adimlari atmistik ve devam etmekteydik. Bazi riskli alanlar var, buralarda saglam alanlar olsa bile bozuk yapilar var. Bu yasa esasinda, riskli görülen ve tespit edilen yapilarda malik veya oradaki yetkililer bu adimlari atmadigi taktirde devreye sokulacak. Su anda vatandasimiz 'buna variz' diyor. Biz Fikirtepe’de bunu baslattik ve orayi birtakim insanlarin yapi sahipleriyle görüserek yeniden ayaga kaldiracagiz. Zeytinburnu’nda Sümer Mahallesi bir örnek mahalledir. Kartal Belediyesi ile yakin temasimiz var. Bakirköy’de çalismalarimiz var. Bütün ilçelerimizde bu adim var. Bu yasa, isi biraz daha kolaylastiriyor. Bazi imkanlar getiriyoruz, o imkanlar içinde adimlar atilmasini istiyoruz, eger gecikilirse Bakanlik devreye girecek. Burada yenilenmeye ve yeniden yapilanmaya mani olan biraz daha kar etmek amaci güdenler engellemeye çalistiklari zaman yasa devreye girecek. Vatandasin kendi hakki esastir, anlasma esastir, yerinden yenilenme ve dönüsüm esastir." 

Herkes yerinde dönüsmeyi tercih ediyor. Istanbul’da dönüsümün ne kadari yerinde olacak? 

"Önce yapilari yapariz görürler ondan sonra tasinmak isteyenler tercih ederler. Yapi alanlarini, yeni kurulacak olan bölgeleri düzenli kurdugunuz zaman; orada yasamayi kolaylastiracak ve tercih edecek hale getirirseniz insanlar zaten bu sekilde yönelir. Uzun soluklu bir is... 1 milyon 600 bin civarindaki yapinin riskli alanlarda oldugunu düsündügünüzde. Bir yerden baslayip hizla ilerleyebiliriz. Istihdam ve is bulma konusunda da bir firsat verecektir bu." 

Toplam kaç riskli bina var Istanbul’da? 

"Baktiginiz zaman 1998 öncesi yapilan yapilardaki yapi statiklerinin maalesef 2.derece deprem kusagina göre hazirlandigini söylüyoruz. Yap-satçiligin doruga çiktigi 70’li yillarda yapilan çok teknik hizmet almamis bölgeler var, bunlarda risk olabilir diye düsünüyoruz. Deniz kumu, piyasa demiri dedigimiz malzemelerin kullanilmasi sebebiyle sikinti yasayan alanlar var. Yapilan taramalarda ciddi oranlar çikiyor. Mühendisligi dogru kullanirsaniz her zeminde yapi yapabilir ve riskleri de önleyebilirsiniz. Vatandasin elinden alip peskes çekelim, bu insanlar göçsün gitsinler gibi bir anlayisimiz yok. Zaten böyle olsa Sayin Basbakanimiz 100 lira taksitlerle TOKI vasitasiyla konut edindirme firsatini vermez. Burada her türlü önerilere açigiz. IBB olarak meclisimizdeki siyasi partilerimiz, grup baskan vekillerimiz ve belediye baskanlariyla biraraya geldik ve bu dönüsümle ilgili çalismalarda siyaset olmasin dedik. Bir mutabakatimiz oldu, Istanbul belediyesindeki tüm siyasi partiler olarak. Çikan bu yasada ilçe belediyelerimizle birlikte ve ise halkimizi da katarak bu adimi atacagiz. Büyüksehir Belediyesi olarak bir adim attigimiz zaman orada hemen bir dernek kurduruyoruz karsimizda muhatap olussun diye. Bunu Kartal’da, Cendere’de yaptik, Fikirtepe’de yaptik." 

Bu dönüsümün takvimi Istanbul için belli mi ne zaman sonlanmasi bekleniyor? 

Bütün dünyada dönüsüm çalismalari var. Istanbul büyük bir kent, bir anda her seyi düzeltmeniz mümkün degil, ciddi maliyetlerde içeren bir çalisma. Bu yasa bir seyi daha getiriyor; güçlendirme yapmak isteyenlere de fondan yardim ediyor. Birtakim formüller var devletin de katkisiyla birtakim firsatlari vererek kaynak noktasinda destek vererek yardimci olmak zorundayiz." 

Bu süreçte binalarin yüksekligi ile ilgili yeni bir düzenleme de olacak mi? 

"Istanbul’un geneliyle ilgili bir topografik çalisma yaptik. Tarihi yarimadayi etkileyen 10 ilçeyle yükseklikleri belirledik, sinirlamalar getirdik. Yine yaptigimiz görüsmelerde yükseklik serbest ifadesi olmayacak. Ayrica Istanbul’un tamaminin bir makete sigmasi mümkün degil, bu bakimdan dijital maket hazirligi yapiyoruz. Dijital makette bir yapiyi oraya yerlestirdiginiz zaman sehrin her noktasindan bakarak görme imkaniniz var. Bazi hatalar oldu belki, bir daha tekrarini istemiyoruz." 

Tarihi degerlerde çok dönüsümün yapilacagi alanlarda bir tarihi degerle karsilasildiginda ne olacak? 

"Her bölgede bu dönüsümleri ayni sartlarda, ayni tarzlarla yapamazsiniz. Tarihi yarimadanin kendine göre bir özelligi var, orada bir yogunluk getirerek 430 bin olan nüfusu 600 bine çikartamazsiniz. Orada da farkli yöntemler düsünmekteyiz. Bazi bölgelerde zaten özellikle tarihi yarimadada kendilerine verilenden yüksek yapilar yapilmis. Imar haklari transferi diye düsünüyoruz, belki bir çalisma oradaki imar hakkini baska yerde kullanabilmeli. Bir de Istanbul’un bir sosyolojik haritasini, deger haritasini ve siluet haritasini çikartarak ve çakistirarak bu adimlarin atilmasi gerekmektedir. Bütün bilgilere ve fikrilere de açik oldugumuzu söylüyorum." 

Yasada belediyelere bazi yetkilerde verilmis. Mesela kentsel dönüsüm nedeniyle yikilan bir ibadethane varsa bunlarin belediyelerin tekrara yapmasi belediyelerin yetkisinde olmus. Bunun gibi baska belediyelere verilen yetkiler var mi? 

"Bir sehir dediginiz zaman orada yasayan insanlarin bütün ihtiyaçlarini karsilayacak yapilarin olmasi anlamini tasiyor. Maalesef sehirlerimiz yapilirken hiçbir yer birakilmamis. Okul yapmak için, hastane yapmak için yer bulamiyorsunuz, park yapmak için yer bulamiyorsunuz. Yeniden bunlar düzenlenirken hem bunlari tekrar ortaya çikarmak, bir taraftan da mevcudu da korumak zorundasiniz. Yenilemek gerekiyorsa yenilemek zorundasiniz. Orada yasayan insanin ibadethanesi, egitim alanlari, sosyal donati alanlari da ortaya çikmis olur. Sadece barinma isyeri degil günlük yasaminda insanlarin diger ihtiyaçlari var. Bunlarin karsilanacak yerleri mahalleler ölçeginde olmasi gerekiyor." 

Bir bina bile yikildigi zaman büyük bir molozun yigildigini biliyoruz acaba bütün bu dönüsüm sürecinde artiklar için çalisma düsünüldü mü? 

"Belki Türkiye'de ilk defa olacak insaat malzemelerinden olusacak yikintilar için geri dönüsüm merkezimizi kurduk. Orada bunlar tekrar insaatlarda kullanilmak üzere geri kazanilacak. Bir de bu yapilar yikildigi zaman kullanilan malzemeler arasinda çevreye zararli etkileri olabilecek malzemeler de olabilir. Bu bakimdan bunlar herhangi bir yere serbest olarak atilamaz, kontrollü bir sekilde depolanmasi veya biriktirilmesi gerekiyor. Bu kadar büyük bir dönüsümde ciddi ölçekte insaat yikintilari ile karsilasacagiz. Bunlarin bir taraftan ayristirilmasi bir taraftan zemin alti sulari basta olmak üzere çevreye sikinti verecek olanlarinin ciddi anlamda bertaraf edilmesi gerekiyor."


Cumhuriyet

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim