18 Ekim 2017 - 19:42:40
Hakkımızda İetişim Reklam

Yeni Borçlar Kanunu Yabancı Yatırımcıyı Korkuttu

Temmuzda yürürlüğe girecek kanundan tedirgin olan AVM´ler çözümü Ankara´da arayacak. Döviz cinsi kontratlarda 5 yıl kira artışına izin vermeyen yeni Borçlar Kanunu´nun bu şekilde yasalaşmasını istemeyen yabancı AVM yatırımcıları çözümü Ankara´da arayacak.
Yeni Borçlar Kanunu Yabancı Yatırımcıyı Korkuttu
Etiketler :

Kira artışına sınırlama getiren maddeleri nedeniyle ticari gayrimenkul yatırımcısının tepkisine neden olan ve temmuzda yürürlüğe girmesi beklenenyeni Borçlar Kanunu, Türkiye'deki yabancı AVMyatırımcılarını Ankara yollarına düşürdü. Jones Lang LaSalle (JLL) Türkiye Başkanı Avi Alkaş, aralarında Ece, Multi, Corio ve Redevco gibi büyük şirketlerin de olduğu bir ekibin ilgili siyasi mercilerden randevu isteyeceğini açıkladı.

Alkaş, "Kanuna göre, döviz cinsi kontratlarda 5 yıl kira artışına izin verilmiyor. AVM'lerin kira kontratları da çoğunlukla döviz üzerinden. Konutları hedef alarak hazırlanan yasanın bu etkisi üzerine bir tüzük, bir yönetmelikle ticari gayrimenkul dışarıda tutulsun görüşü hakim. Ankara'daki temaslarımız bu yönde olacak. Belki Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile belki başka makamlarla temasa geçilecek" dedi.

Yeni kanunun, ofis gibi diğer ticari gayrimenkul çeşitlerini de kapsayacak biçimde düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Alkaş, şunları söyledi: "Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancı şirket ve fonlar için bu tip yasalar zorlayıcı. İstanbul'da finans merkezi yapılacak. Buraya beklenen yatırımlar da baltalanabilir."


'BAZI AVM'LER ÖLECEK'
JLL EMEA CEO'su Robert Bonwell de Türkiye'nin bazı bölümlerinde çok fazla AVM yapıldığını belirterek, "Bazıları ölecek. Ama bu sektörü çok kötü etkilemez; çünkü, doğru projeler kazandırmayı sürdürür. Hem yatırımcı, hem perakendeci projeler konusunda seçici davranmalı" dedi.

İstanbul 7'nci sırada
Bonwell, yabancı perakendecilerin en çok ilgilendiği kentler sıralamasında İstanbul'un 7'nci sırada olduğunu, ilk 3 sırada Londra, Paris ve Moskova'nın yer aldığını söyledi.

Perakendecinin aklı Ortadoğu'da
-JLL'nin Türkiye'de 200'ün üzerinde perakendeciyle yaptığı ankete göre, perakendecilerin yüzde 68'inin yurt dışına açılma/yurt dışında büyüme planı var.

-Perakendecilerin mağaza açmayı düşündüğü birincil bölge yüzde 45 ile Ortadoğu. Ortadoğu'yu yüzde 25 ile Rusya, yüzde 14 ile Avrupa izliyor.

-Perakendecilerin yüzde 76'sı TL cinsi kirayı tercih ediyor.

-Ankete katılanların yüzde 76'sı 2020'ye doğru Türkiye ekonomisinin iyileşeceğini ve büyümenin süreceğini, yüzde 18'si aynı kalacağını belirtiyor.

-2020'ye doğru, sektör açısından perakendecinin gördüğü en büyük tehdit yüzde 41 ile ekonomik dalgalanma, yüzde 34 ile artan AVM sayısı, yüzde 17 ile internet perakendeciliği.

Habertürk

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim