18 Ekim 2017 - 02:57:21
Hakkımızda İetişim Reklam

Meclis´te Yeni Kentleşme Görüşülecek

Meclis yeni kentleşmeyi görüşecek TBMM Meclis, bu hafta, salı gününün 1 Mayıs resmi tatil günü olması sebebiyle, çarşamba ve perşembe günleri çalışacak. TBMM Genel Kurulu´nda, görüşmeleri yarım kalan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı´nın ele alınması planlanıyor.
Meclis´te Yeni Kentleşme Görüşülecek
Etiketler :

Tasarıya göre, gecekondu sahibine konut verilinceye ve konut yapmak üzere arsa tahsisi yapılıncaya kadar gecekondusu yıkılamayacak.

Belediyelerin, kamunun mülkiyetinde ve kullanımında olan yerler için kentsel dönüşüm kararları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca alınacak. Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu kapsamında bulunan yerler de Bakanlar Kurulu kararıyla bakanlığa veya TOKİ'ye bedelsiz devredilebilecek. Afet riski taşıyan yerleşim merkezlerindeki aileler, orman veya mera vasıflı alanlara ve Hazine'nin özel mülkiyetinde olan yeni yerleşim yerlerine yerleştirilecek. Yenileme projelerinin gerektirdiği uygulamalar, verilen süre içinde yapı malikince yapılmadığı takdirde ilözel idaresi veya belediye tarafından yapılarak masrafı yapı malikinden tahsil edilecek. Boğaziçi Kanunu kapsamında kalan geri dönüşüm ve etkilenme bölgelerindeki alanlarda da dönüştürme kapsamına alınacak.


SEÇİMLER

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da bu hafta ele alınacak. Tasan, yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye'deki seçimlerde oy kullanmasını kolaylaştırmayı ve vatandaşlık hukukundan kaynaklanan sorunların ortadan kaldırılmasını amaçlıyor. Tasanya göre; yurtdışı seçmen listeleri, yurtdışı seçmen kütüğü esas alınarak YSK tarafından elektronik ortamda oluşturulacak ve ilan edilecek. Hangi yurtdışı temsilciliğinde ve mahalde sandık kurulacağı YSK tarafından belirlenecek. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar da yurtiçinde yaşayanlar gibi açık adres esasına göre kayıt altına alınacak. Türk vatandaşlığını kaybedenler veüçüncü dereceye kadar olan altsoylan, istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam edecek.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim