18 Ekim 2017 - 02:55:47
Hakkımızda İetişim Reklam

Kağıthane Hızla Dönüşüyor

Kentsel dönüşümün en hızlı yaşandığı ilçelerden Kağıthane´de, yatırımcının ilgisi arsa fiyatlarını ikiye katladı. Fabrikaların konut, rezidans, ofis ya da alışveriş merkezi projelerine dönüştüğü bölgede 3-4 yılda 250 bin metrekarelik ticari gayrimenkul, 100 bin adet yeni konut arzı oluşacak. Maslak´a alternatif bölgede 25 bin kişi çalışacak.
Kağıthane Hızla Dönüşüyor
Etiketler :

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm bölgesi seçilmesinin ardından dönüşümün en hızlı yaşandığı ilçelerden birisi olan Kağıthane’deki mevcut sanayi alanları teker teker konut, rezidans, ofis ya da alışveriş merkezi projelerine dönüşüyor. Özellikle ticari gayrimenkul projelerinin ağırlık kazandığı Kağıthane’nin 3-4 yıl içerisinde İstanbul’un iş merkezi Maslak’a alternatif olması bekleniyor. Şimdiden Maslak’tan da yatırımcı çekmeye başlayan Kağıthane’de önümüzdeki yıllarda 250 bin metrekarelik ticari gayrimenkul arzının oluşacağı beklenirken, bölgeye 100 bin yeni konutun da inşa edileceği öngörülüyor. Kağıthane’deki arsa fiyatları da bu gelişimle birlikte yükselişe geçti. Metrekaresi ortalama 1500 dolardan el değiştirmelerin yaşandığı bölgede şimdi metrekare başına 2 bin 200 dolarlar telaffuz edilmeye başlandı.


Altyapı ve ulaşım yatırımları
Levent-Maslak aksındaki gökdelenlerin gölgesinde kalan Kağıthane, son dönemde gerçekleştirilen ulaştırma ve altyapı yatırımlarıyla çekim merkezi haline geliyor. Tüneller ve metro bağlantılarıyla ulaşımın güçlendiği Kağıthane, yatırımcıların da dikkatini çekti ve bölgede dönüşüm başladı. Cendere Vadisi boyunca düzenlenecek olan rekreasyon alanları, tarihi demiryolunun yeniden hayata geçirilmesi, fabrikaların da şehrin dışına taşınması bölgenin değerini yükseltti. Bölgeden taşınan fabrikaların arazilerinde yeni yatırımlar da gündeme geldi. Şu anda Kağıthane’de Sur Yapı alışveriş merkezi projesiyle, Eroğlu Ofishane, Mesa ve Ferko Papirus Plaza, Tekfen Kağıthane Ofispark gibi ticari gayrimenkul projeleriyle yer alırken, Timur Gayrimenkul Nef Kağıthane ile konut, Artaş, Keleşoğlu, Aydınlı ortaklığı da karma bir projeye imza atıyor. Bölgede Dap Yapı’nın ofis projesi, Ağaoğlu’nun da konut projesi hazırlıkları bulunuyor. 

250 bin metrekare alan
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Kağıthane’nin dönüşümüne 5-6 yıl önce inandıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Kent merkezlerinde sanayi alanlarının dönüşüm fırsatına inanarak bu işe girdik. Kağıthane, merkezi aksa en yakın bölgelerden biri. Cendere Caddesi de Büyükdere Caddesi’ne paralel bir akstır. Bu aksın gelişebileceğini öngördük ve bölgedeki ilk yatırımcılardan biri olduk. Alışveriş merkezi konusunda bir açık olduğunu farkedip, Hasel Halı fabrikasının arazisinde yatırıma başladık. Bölgede yaklaşık 300 bin metrekareye yakın bir sanayi alanı var ve bu alan hızla dönüşüyor. Parsellerin çoğu el değiştirdi. Yaklaşık 250 bin metrekareye yakın bir ticaret alanı arzı oluşacak. Bu 25 bin kişinin çalışacağı anlamına geliyor. Home-ofis ve rezidans şeklinde de 100 bin konut inşa edilir.”

Kiralamalar 20 dolar 
Mesa ile birlikte Papirus Plaza’yı hayata geçiren Ferko’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Fehmi Meriçten, diğer MİA alanlarında trafiğin zorlanmaya başladığını, Kağıthane’nin ulaşım avantajları olduğunu söyledi.Arsa fiyatlarının da son dönemde iki kat yükseldiğini anlatan Meriçten, “Metrekare fiyatı olarak 2 bin dolar hatta 2 bin 200 dolar konuşulmaya başlandı” dedi. Ferko Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ise, kiralamanın metrekare başına 20-22 dolar arasında seyrettiğini, bunun Maslak’ta 40, Levent’te 35 dolar seviyesinde olduğunu belirtti.
 

İşyeri ve konutu bir araya getirecek
AVRUPA Konutları Satış ve Pazarlama Koordinatörü Varol Tezmen, Evyap’ın arazisinde Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu ortaklığında yaklaşık 4 bin konuttan oluşan bünyesinde otel, alışveriş merkezi ve ofisi de barındıran bir proje yapacaklarını hatırlattı. Tezmen, bölge hakkında şunları söyledi: “Kağıthane’de çok büyük projeler yapılıyor. İstanbul’un ikinci Maslak’ı olacak. Belki Maslak’ı bile geçecek. Çünkü Kağıthane alan olarak daha büyük. Maslak’ta ağırlıklı olarak işyerleri bulunuyor. Kağıthane ise işyeri ile konutun bir araya geldiği bir bölge olacak. Konut ve işyerinin yarı yarıya pay alacağını düşünüyorum.”


Projelerin etrafı çevrili olmayacak
SUR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Kağıthane’de yatırım yapan kuruluşların, projelerinin etrafını duvarlarla çevirmeyeceğini belirterek, “Projeler şehre açık olacak ve yeni bir kent meydanı oluşacak. Boydan boya bir yaya alanı olacak” dedi. Arazi buldukları takdirde bölgede konut yapmayı da istediklerini anlatan Elmas, alışveriş merkezi projelerinde 45 bin metrekare brüt alan bulunduğunu, açılışını yılbaşına yetiştirmeye çalıştıklarını anlattı. 


Kağıthane’de kim, ne yapıyor?

Kağıthane’deki diğer projeler şöyle: 
Kağıthane OfisPark: Tekfen Emlak Geliştirme tarafından geliştirilen projede teslimler hemen yapılıyor. 75 milyon liralık yatırımla hayata geçen projede satış ve kiralamalar mevcut. Kağıthane OfisPark projesinde tek katta 262 ile 1500 metrekarelik ofisler satılabilir, 233 ile 1500 metrekarelik ofisler ise kiralanabilir durumda bulunuyor. Daha büyük alanlarda ise ofislerin alanları 3 bin metrekare ile 3 bin 500 metrekare arasında değişiyor. 

Ofishane:  Eroğlu’nun inşaatına devam ettiği Ofishane projesinde toplam 55 bin metrekare inşaat alanı bulunurken, kiralanabilir alan da 33 bin metrekare civarında. Projenin 21 bin metrekaresi ofis olurken, 12 bin metrekaresinde de Bauhaus hizmet verecek. 390 ile 780 metrekare arasındaki ofislerin bulunduğu Ofishane’nin yatırım bedeli 120 milyon lira.

Papirus Plaza: Toplam 74 bin 722 metrekare inşaat alanına sahip proje, zemin üzerinde 13 katta yükseliyor.  Papirus Plaza’da, 159 metrekareden 454 metrekareye kadar değişen büyüklüklerde ve farklı tiplerde toplam 158 adet ofis bulunuyor. Akıllı ve efektif metrekarelerde çalışma olanağı da bulunan Papirus Plaza’da, birleştirilebilen ofisler, tek katta 4 bin 907 metrekarelik büyüklüğe kadar ulaşabiliyor.

Dap Yapı: Kağıthâne’nin ilk markalı projesini inşa eden Dap Yapı, Polisan’ın eski fabrikasının bulunduğu araziye ofis ve rezidans projesi yapmaya hazırlanıyor. Projede 300-350 adet ofisin ve 50 adet dükkanın yer alması planlanırken, çalışmalar devam ediyor.

Nef Kağıthane 11: Timur Gayrimenkul tarafından geliştirilen 214 bin metrekarelik alana yayılan projede konut, ofis ve uluslararası otel işletmecilerinin yöneteceği uzun dönem kiralanabilir rezidanslar yer alacak.  

Blox Haliç: Efektif Gayrimenkul tarafından geliştirilen Blox Haliç, 3 etaptan oluşuyor. Birinci etapta 62, ikinci etapta 92, üçüncü etapta ise 145 daire yer alıyor.

Ağaoğlu: Kağıthane’de arazi satın alan Ağaoğlu, yaklaşık 1500 dairelik bir proje yapacağını duyurmuştu. Projenin 110 bin metrekarelik alana kurulması hedefleniyor.

Hürriyet
 

 

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim