18 Ekim 2017 - 02:58:41
Hakkımızda İetişim Reklam

Bayraktar: ´14 Milyon Eski Konut Var´

Bakan Bayraktar, Türkiyedeki 14 milyon eski konutu yenilemek için vergi ve kredi teşvikleri verileceğini söyledi. Erdoğan Bayraktar ?Bu alanda bir takım kolaylıkları etap etap getiriyoruz? dedi.
Bayraktar: ´14 Milyon Eski Konut Var´
Etiketler :

Türkiye'deki 19 milyon konutun 14 milyonunun kaçak ya da eski olması yarattığı sıkıntılar kadar ekonomik hareketlilik de sağlayacak. Konutların tamamının ısı, su ve enerji tasarruflu yeni nesil ‘yeşil binalara dönüştürülmesi durumunda 1 trilyon dolarlık bir ekonomi yaratılması hesaplanırken, hükümet bu binaların yenilenmesi için teşvik kararları alacak. Dün İstanbulda başlayan Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesinin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bu alanda yeni teşvik hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Bayraktar “Yeşil binaların yapımı ve doğa dostu malzemelerin üretilmesi konusunda teşvikler gelecek. Hem vergi yönünden, hem kredi yönünden, diğer yönlerden bir takım kolaylıklar, bir takım teşvikler de etap etap getiriyoruz” diye konuştu.


Oturma izninde sorun yok

TBMMde bina ve çevreyle ilgili 3 yasa olduğunu belirten Erdoğan Bayraktar  “Mütekabiliyet, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi yasası ve 2B yasası. İnşallah önümüzdeki en kısa sürede bu 3 yasayı da kanunlaştıracağız” dedi. Mütekabiliyet konusunda inşaat sektöründeki aktörlerin, konut satın alan kişilere oturma izni verilmesi konusunda talepleri olduğunu söyleyen Bayraktar “Zaten oturma izni verilmesi konusunda Türkiyenin kendi yasaları var. O konuda çok zorluk yok. İçişleri Bakanlığının takip ettiği bir kulvardır. Bizi de ilgilendiriyor. Onun entegrasyonu zaten var” dedi.


Hatırı sayılır para gelecek

Erdoğan Bayraktar , yeni yasalardan sonra para girişi olacağını belirterek “Hem mütekabiliyet hem 2Bden çok ciddi, hatırı sayılır kaynak bekliyoruz” dedi. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray da, yeşil binaların yeşil olmayan binalardan daha değerli olması gerektiğini söyledi. Bununla ilgili olarak önümüzdeki aylarda yeni bir düzenleme yapacaklarını söyleyen Akgiray “Gayrimenkul değerleme uzmanlığına ek getirip iki seviyeli değerleme sertifikası verme mantığını getirmek istiyoruz” dedi.

 

Afet Dönüşümü Doğuya Doğru genişleyecek!

Bakan Erdoğan Bayraktar “Marmara Bölgesinden başlamak üzere doğuya doğru önemli olan vilayetlerimizde afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini başlatacağız” dedi. Karbon salınımının azaltılmasının önemine de işaret eden Bayraktar “Fosil yakıtlara ödediğimiz para 55 milyar dolar. Yeşil binalar üreterek, çok daha iyi yalıtımla yüzde 50ye varan bir enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Yeni yapılan binalarda eskiye göre enerji tasarrufu yüzde 20 ile yüzde 80 arasında artıyor” dedi. Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarını afet riski taşıyan bölgelerde başlatacaklarını belirterek, bunun için hükümet olarak kararlı olduklarını söyledi.

ekonomi-haber.com


Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim