18 Ekim 2017 - 02:50:37
Hakkımızda İetişim Reklam

Türk Müteahhitlerin Türkmenistan Baharı

TÜRKMENÎSTAN´ın imarında söz sahibi olan Türk müteahhitlik şirketleri 2012 yılının ilk 3 ayında 800 milyon dolarlık ihale kazandı. Türk müteahhitlik şirketlerinin ençok iş aldıkları ülke konumunda olan Türkmenistan´da, Türk inşaat şirketleri 2012 yılının ilk 3 ayında çeşitli projeleri üstlendiler.
Türk Müteahhitlerin Türkmenistan Baharı
Etiketler :

Yaklaşık 20 yıldır Türkmenistanda tekstil fabrikaları bulunan Engin Grup şirketi,ülkenin kuzeyindeki Daşoğuz eyaletinde pamuk işleme ve stoklama tesisi inşa edecek. Türkmen Pamuk Devlet Kurumunun açtığı ihaleyi kazanan Türk şirketi, Şubat 2014'te tamamlanması öngörülen projeyi 43 milyon dolara yapacak.


Köprü inşaatları ve demiryolları sinyalizasyon ve elektrifikasyon projelerini üstlenen NET YAPI şirketi ise Balkan eyaletindeki demiryolları hattında enerji nakil hattı, sinyalizasyon ve konut işlerini yapacak. Şirket, söz konusu ihaleyi 88 milyon 630 bin dolara kazandı.

Bu ülkede inşaat sektörüne yeni giren Otağ İnşaat ise 61 milyon dolara Ahal vilayeti sınırlan içerisinde yol yapım işini üstlendi. Özerli İnşaat şirketi ise 20 milyon dolara Gökdere tatil beldesinde çocuk dinlenme ve tatil merkezi kuracak.

Ülkede onlarca projeyi başarıyla tamamlayan Çalık Holdinge bağlı GAP İNŞAAT şirketi ise 105 milyon dolara başta başkent Aşkabat olmak üzere 5 eyalet merkezinde Acil Yardım Merkezleri inşa edecek. EFOR İnşaat şirketi ise Aşkabat'ta 65 milyon dolara kardiyoloji hastanesi kuracak.

Bu sene açılan restorasyon, sosyal tesisler, liman, su antma tesisi, yol ve okul inşaatlan gibi çeşitli ihaleleri kazanan Türk şirketlerinin aldığı işlerin bedeli 800 milyon doları bulurken, bu rakamın ilk yarıyılda önemli ölçüde artması bekleniyor.

Geçen sene Türk şirketleri Türkmenistanda toplam 63 projenin yapımını üstlenirken, projelerin bedeli 3 milyar 270 milyon doları bulmuştu. Yaşanan küresel krize rağmen,ülkedeki imar çalışmalarını devam ettiren Türk şirketleri 2010 yılında da 4, 5 milyar dolarlık iş almıştı. Türk inşaat şirketlerinin, 1991 yılından beri aldıklan işin toplam hacmi ise 25 milyar dolan aştı.
Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim