18 Ekim 2017 - 02:57:07
Hakkımızda İetişim Reklam

Sağlam yapılmayan evler yıkılacak

Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, köy muhtarlarıyla yaptığı toplantıda," Sağlam yapılmayan evleri yıkacağız, kimse kendi kafasına göre köy kuramayacak" dedi. Van´da yaşanan depremlerin ardından köylerin yeniden yapılandırılması çerçevesinde Vali Yardımcısı Atay Uslu, köy muhtarlarıyla toplantı yaptı.
Sağlam yapılmayan evler yıkılacak
Etiketler :

İl Afet ve Acil Durum Müdüıiüğü'ndeki toplantıda konuşan Uslu, depremden sonra köyler için yeni bir süreç başlattıkları ve artık daha güzel köyler kurmak istediklerini bildirdi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hasar gören evini kendi yapmak isteyen köylülere şimdiye kadar 4 ayrı tip proje sunduğunu ifade eden Uslu, gerekirse 5. proje örneğini de vermeye hazır olduklarını söyledi.

" Evlerin küçük olduğu söyleniliyor, 100 metrekare olan evleri 110 metrekareye çıkarabiliriz" diyen Uslu, konuşmasına şöyle devam etti:" Her şeyi devletten beklemeyin. Biraz da siz kendiniz bir şeyler katın. Ama gidip kafanıza göre de ev yapmayın. Evlerin sağlamlığı ve denetiminin kolaylığı açısında bir müteahhitle anlaşın. Ama aranızda para ilişkisi olmasın. Duyduğumuz zaman kesinlikle para vermeyiz. Çünkü biz sağlam yapılmayan evleri yıkacağız ve size de para vermeyeceğiz. Artık kafanıza göre köyler kuramayacaksınız. Köydeki yolların genişliğini en az 7 metre olmalıdır. Şimdi öyle köylere gidiyoruz ki sokakta 2 insan bir birini geçemiyor. Biz daha modern köyler kurmak istiyoruz. Biz bütün delilleri sizin lehinizde kullanmak istiyoruz."

Van'da bu yıl hazır beton sıkıntısı yaşanabileceğini de dile getiren Uslu, Van'da 10 bin köy konutu,TOKİ'nin ise 15 bin konut yapacağı hatırlattı. Uslu, bundan dolayı beton sıkıntısının yaşanabileceğini ve evini kendi imkanları yapmak isteyen köylülerin ciddi müteahhitlerle çalışmalarını önerdi.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim