19 Ekim 2017 - 17:16:56
Hakkımızda İetişim Reklam

İTÜ 3 gün için istedi, Ağaoğlu hediye etti

-
İTÜ 3 gün için istedi, Ağaoğlu hediye etti
Etiketler :

İTÜ, elektrikli Tesla'yı 3 gün için istedi, AĞAOĞLU hediye etmeyi seçti

Devir teslim töreninde bir konuşma yapan Ağaoğlu, "Ben bu aracı getirdiğim zaman farkındalık yaratmak amacıyla getirmiştim. Alırken de çok zorlandım. Ama asıl buradaki amacım Türkiye’de farkındalığı yaratmaktı. Yollarda göreceğimiz araçların yüzde 20’si yüzde 25’i elektrikli araçlar olacak. 20 yılda belki bu sayı yarı yarıya olabilir. Türkiye şu anda dünyanın 16’ıncı büyük ekonomisi. Hedefimiz 2023’te ilk ona girmek. Bunu yapabilmemiz için katma değeri yüksek teknolojisi yüksek ürünlere yönelmemiz lazım. Geleceğin araçları bu araçlar olacak. Buna inanıyorum. Çocuklarımıza hem ekonomik hem de sağlıklı bir çevre bırakabilmemiz için fosil yakıtlı elektrikli araçlara geçeceğiz diye düşünüyorum " dedi.

Ağaoğlu, " Özel sektörle üniversitelerin içiçe kol kola muhakkak birbirlerini desteklemesi teknolojisi yüksek ürünler üretme konusunda bilgi paylaşımı sağlaması gerek diye düşünüyorum " diye konuştu.

Elektrikli araç üretimi konusunda Türkiye’nin şansının çok yüksek olduğunu söyleyen Ağaoğlu, "İTÜ’nün bu konudaki çalışmasına benim bu aracım ufacık bir katkı sağlayacaksa, demek ki bu aracı getirirken düşündüğüm şey, amacına ulaştı " şeklinde konuştu.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de bir konuşma yaptı. Şahin, "Kendisinin de deyimiyle Türkiye’de bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Bugün de bu farkındalığı yaratmak için bu aracını bize hediye ediyor. Üniversitemiz son yıllarda farkındalık yaratacak çok ciddi projelere imza atıyor. İnsansız helikopterimiz 1 ay içinde hazır olacak o zaman sizleri bir kez daha davet edeceğiz" dedi.

" BUNDAN AYRILDIĞIMA ÇOK ÜZGÜNÜM "

Konuşmaların ardından Rektör Şahin, Ağaoğlu’na Ferrari marka bir otomobil maketi hediye etti. Ağaoğlu ise, Ferrari aracın maket araç kolleksiyonunda olduğunu söyleyerek, elektrikli otomobili Tesla’yı işaret etti.

Ağaoğlu " Ferrari marka araçtan kolleksiyonumda vardı ama bundan başka yoktu. Gerçekten bundan ayrıldığıma çok üzgünüm. İnsan sevgilisinden ayrılıyor gibi oluyor. Ama çok hayırlı bir işe gittiği için de, bir o kadar da mutluyum. Sayın Rektörüme çok çok teşekkür ediyorum " diye konuştu.

Ardından Ağaoğlu ve Rektör Şahin elektrikli otomobil Tesla’nın içini inceledi. Elektrikli otomobil Tesla üzerinde çalışmalar yapacak İTÜ Mekatronik Eğitim ve Araştırma merkezinde çalışan doktora öğrencisi Volkan Sezer aracın oldukça güçlü bir elektrikli araç olduğunu kaydetti. Sezer, "Bu araçla ilgili öncelikle veriler toplamayı düşünüyoruz. Ardından kendi yaptığımız elektrikli araçlarla ilgili bilgilerin üzerine biraz daha koyarak tasarımlarımızı biraz daha iyileştirme amacındayız. Parçalama işlemi biraz zor olacak. Çünkü oldukça değerli bir araç fakat daha iyi incelemek adına ilerleyen süreçte birtakım parçalarını söküp daha iyi incelemeyi planlıyoruz " dedi.

Çalışmaya hemen başlayacaklarını söyleyen Sezer, " Bu çalışma daha iyi araçlar tasarlayabilmemizi sağlayacak. Bizim için bu tarz bir teknolojiyi yakından incelemek çalışmalarımıza ivme kazandıracak " şeklinde konuştu. İTÜ Makine Fakültesine bağışlanan Tesla Roadster, öğrencilerin elektrikli otomobil üretim çalışmalarında kullanılacak. 450 bin lira değerindeki Tesla Roadster 3.5 saatte şarj oluyor.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim