19 Ekim 2017 - 17:21:31
Hakkımızda İetişim Reklam

300 Milyon $´ın üzerindeki İnşaat Yatırımına Vergi Desteği

-
300 Milyon $´ın üzerindeki İnşaat Yatırımına Vergi Desteği
Etiketler :

Hastane, baraj gibi 300 milyon doların üzerindeki inşaatlara vergi kolaylığı geliyor. Ekonomi Bakanlığı'nın üzerindeçalıştığı ve Maliye Bakanlığı'nın son şeklini vereceği düzenlemeye göre, dev inşaatların yapımında kullanılan malzemenin KDV'si o yılın sonunda işletmeye iade edilecek.

Hastane, baraj gibi 300 milyon dolarmüzerindeki inşaatlara vergi kolaylığı geliyor. Ekonomi Bakanlığı'nınüzerindeçalıştığı ve Maliye Bakanlığı'nın son şeklini vereceği düzenlemeye göre, dev inşaatların yapımında kullanılan malzemenin KDV'si o yılın sonunda işletmeye iade edilecek. Yatırımcı, KDV iadelerini almak için inşaatın bitmesini beklemeyecek.

Yatırımcının uzun süredir talep ettiği inşaat sektöründeki KDV indirimiçalışmasının detayları netleşti. Ekonomi Bakanlığı'nınöncülüğünde yürütülençalışmaya göre büyükölçekli inşaat yatınmlarına vergi desteği sağlanacak. Baraj, hastane gibi 300 milyon dolarınüzerindeki inşaatların yapımında kullanılan malzemenin KDV'si o yılın sonunda işletmeye iade edilecek.

Yatırımcı KDV iadelerini almak için inşaatın bitme sürecini beklemeyecek. Firmaların finansman açısından eli bu sayede rahatlamış olacak.Örneğin beş yılda tamamlanmasıöngörülen ve toplamda 1 milyar liralık bir yatırım için piyasaya aldığı mal için ilk yıl 100 milyon liralık KDVödemesi yapan işadamı bu parasını yılın sonunda alabilecek. Bu sayede inşaatın ikinci yılında eline ilave 100 milyon liralık finansman geçmiş olacak.

Ekonomi Bakanlığı bürokratlarından edinilen bilgilere göre desteklerden yararlanmak için yatırım teşvik belgesi alınması gerekiyor. Bu tür stratejik yatırımlardan yatırım teşvik belgesi almayanlar ise faydalanamayacak.

Büyükölçekli yatırımlarda malzeme temini içinödenen KDV'nin inşaat bittikten sonra alınabildiğini aktaranüst düzey bir Ekonomi Bakanlığı yetkilisi," Baraj ve hastane gibi yatırımların tamamlanması uzun yıllar alabiliyor.

Mevcut uygulamada 78 yıl süren bir barajın inşaatında kullanılan malzemeler için piyasadan alınanürün içinödenen KDV'lerin tahsil edilmesi için sürecin tamamlanması gerekiyor. Bu da işletmeler için ciddi finansman sorunu. Yeni yapıda 300 milyon dolarınüzerinde bir inşaat yatırımına imza atan firma,ödediği KDV'nin iadesini o yılın sonunda veya başında alabilecek. Bu sayede hem yatırımlar finansman sorunuçözüldüğü için kısa sürede tamamlanacak hem de işadamları finansman sağlamak için ilave yüklerin altına girmek zorunda kalmayacak." dedi.

Aynı yetkili konuya ilişkin sürecinönümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlanacağını kaydetti. Edinilen bilgilere göre Ekonomi Bakanlığı'nınçalışmasına son şeklini Maliye Bakanlığı bürokratları verecek. Ekonomi yönetiminin uzun süredirüzerindeçalıştığı teşvik paketi deönümüzdeki günlerde açıklanıyor.

Türkiye'yi gelişmişlik endeksine göre farklı bölgelere ayırıp desteklemeyi planlayan hükümet, yatırım indirimi mekanizmasını da bu kapsamda raftan indiriyor. Belirlenmiş bölge ve sektörlere yatırım yapan bir işadamı vergisel desteklerden yatınma kazmayı vurduğu andan itibaren yararlanabilecek.

Örneğin A işletmesi 100 milyon lira değerinde yatırım yaptığmda indirimli vergi uygulamasından mevcut uygulamadakinin aksineüretime başlamadan yararlanabilecek. Yaptığı yatırımı bir başka şirketininödeyeceği vergiden de düşmesi formülüüzerinde duruluyor. Yeni teşvik paketinde mevcutta olduğu gibi indirimli KDV ve Kurumlar Vergisi indirimi, Gümrük Vergisi indirimi, faiz desteği ile bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının devam etmesi planlanıyor.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim