22 Eylül 2017 - 02:03:46
Hakkımızda İetişim Reklam

Ayazma Kentsel Dönüşüm Konutları Sahiplerini Buldu

-
Ayazma Kentsel Dönüşüm Konutları Sahiplerini Buldu
Etiketler :

Ayazma Kentsel Dönüşüm Konutları Sahiplerini Buldu

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından kentsel dönüşüm kapsamında İkitelli Ayazma bölgesinde yapımı tamamlanan 300 konut, kurayla sahiplerini buldu. 

 
Halkalı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kura törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, TOKİ Başkan Yardımcısı Ayşe Çalkan ve konut almaya hak kazanan vatandaşlar katıldı. 
 
Kentsel dönüşümün dünyanın en zor işlerinden birisi olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, kısa bir süre öncesine kadar TOKİ Başkanı olarak görev yaptığını hatırlattı. Milletin AK Parti’yi 9 senedir iktidarda tuttuğunu belirten Bakan Bayraktar, “Biz Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sizin hizmetkarınızız. Size hizmet için varız. Ama kolay değil.” diye konuştu.
 
Küçükçekmece ve çevresinde bu güne kadar yaklaşık 1700 hak sahibine konut verdiklerini bildiren Bayraktar, “Biz kiracıları da ev sahibi yapmaya çalışıyoruz. Hak sahiplerine de hak sahibi olmayan gecekondulara da ev vermeye çalıyoruz. İmkan olursa yerinde vermeye çalışıyoruz. Ama bu bir denge. Bir yerden para kazanacağız ki, bir yerde yapacağız.” ifadesini kullandı. 
 
Halkın desteğini alamayan bazı çevrelerin oyunlarla kentsel dönüşümü engellemeye çalıştığını belirten Bayraktar şöyle konuştu: “Esas emperyalizmin uşakları bunlar. Biz halkın insanlarıyız. Halkın hizmetkarlarıyız. Bu güne kadar Türkiye, büyüdü, büyüyor, kalkınacak, Türkiye dünyada sözü dinlenen bir aktör olacak.” 
 
Türkiye’nin coğrafyasının yüzde 92’sinin deprem aksı üzerinde bulunduğunu söyleyen Bayraktar, “Bizim görevimiz depreme dayanıksız bu evleri, ülkemizin şehirlerinden, kasabalarından, köylerinden söküp atmaktır. Bu çok zor bir iştir. Bu gün Brezilya 2 trilyon doların üzerinde ekonomisiyle kentsel dönüşümü yapamıyor. Meksika bizden daha büyük ekonomisi var. Mısır bizden çok daha kötü durumda. Biz son 7 senede çok büyük bir gayret içerisindeyiz. Bunu çok daha ciddi bir şekilde inşallah, afet riski altındaki alanların dönüşümü yasası meclis tarafından kabul edildiği taktirde, bu kentsel dönüşümü afet riskine odaklı, afete, depreme dayanıksız yapılara odaklı yeni bir seferberlik yapmak istiyoruz. Burada en büyük güvencemiz sizsiniz. Halktır.” şeklinde konuştu. 
 
TOKİ’nin Türkiye’nin 164 noktasında kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdiğini bildiren Bakan Bayraktar, bu çalışmaların Türkiye’nin her yerine yayılmasını amaçladıklarını sözlerine ekledi. 
 
Konuşmaların ardından kura çekimine geçildi. İlk hak sahibi ve dairesini belirleme işini ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptı. Bayraktar'ın ilk konut sahibi olarak ismini açıkladığı vatandaş, dairesini ise kurayla kendisi belirledi. Kurada evleri belirlenen vatandaşlar sevinçlerini dile getirdi. Cüzi bir miktar karşılığında ev sahibi olmaktan mutluluk duyduklarını belirten gecekondu sahipleri, hükümete teşekkür etti. 
 
Küçükçekmece ilçe sınırları içinde yer alan Ayazma bölgesi TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi arasında 2004 yılında imzalanan bir protokolle kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Burada işgalci konumunda olan vatandaşlarla anlaşılarak gecekondu ve arsaların yerine 300 adet toplu konut inşa edildi. 20 milyon liraya mal olan toplu konut alanında 300 konut, 16 derslikli ilköğretim okulu, sağlık ocağı, cami ve 4 adet dükkan bulunuyor. 300 konutun 252’si 2+1 kalan 48’i ise 3+1 daire olarak yapıldı. Hak sahiplerinin 2+1 daireler için ortalama 90 bin, 3+1 daireler için ise 112 bin lira ödemesi öngörüldü. Bina ve arsa bedelleri peşinata sayılan vatandaş kalan borcunu 180 ay vadeli sabit taksitle ödeyecek. 
Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim