18 Ekim 2017 - 19:39:12
Hakkımızda İetişim Reklam

Bayraktar : ´Gecekondu Dönüşümü Sağlanmalı´

-
Bayraktar : ´Gecekondu Dönüşümü Sağlanmalı´
Etiketler :

Bayraktar: Şehirlerin ulaşımları, meydanları, sağlık ve eğitim alanları bir bütün konuma getirilmeli"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar," Ne KİPTAŞ'ta, ne toplu konutta (TOKİ) herhangi bir fakirin malını alıp da bir zengine en ufak bir şekilde peşkeş çekme veya zengin etme durumu olmuşsa haram zıkkım olsun" dedi.

Bayraktar, Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü'nde düzenlenen" Kentsel Dönüşüm Alternatif Model Arayışları Sempozyumu" nda yaptığı konuşmada, küresel ekonomik kriz ve içinde bulunduğu zorlu coğrafyaya rağmen Türkiye'nin dünyaya verdiği fotoğrafın" parmak ısırtan" cinsten olduğunu söyledi. Gençlerin iyi bir gelecek kazanması içinçalışan Türkiye'ninönünü kesmeye kimsenin hakkı olmadığını vurgulayan Bayraktar, Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu, demokrasiye inanmayanların "cazgırlık''  yapabileceğini, bu ülkenin onları "elimine" edeceğini kaydetti.

Bayraktar, bugün dünya nüfusunun yüzde 50'den fazlasının şehirlerde yaşadığını, bu oranın Türkiye'de yüzde 78'lere vardığını ifade ederek, 1950'lerde başlayan şehirlere göçü, hiçbir iktidarın kontrol edemediğini, bu süreçte şehirlerin tarihi dokusunun, tabiat alanlarının, sit alanlarının ve orman alanlarının tahrip olduğunu anlattı.

Türkiye'de şehir olarak sayılabilecek yerleşim alanlarında 20 milyona yaklaşan konut stoku bulunduğunu, bunun yarısına yakınının gerekli mühendislik hizmetleri almadığını dile getiren Bayraktar," istanbul'da şu anda 3. 5 milyonu aşan konut stoku var. Son 9 yılda Türkiye'de 5 milyon konut yapıldı. 500 bini devlet, 4. 5 milyonu özel sektör tarafından yapıldı. Bunlar gerçekten sağlam konutlardır. Geriye kalan 15 milyon konutun yarısının mutlaka yenilenmesi lazım" diye konuştu. Bayraktar, son 9 yılda yapılan konutlar gibi Türkiye'nin de yenilenmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:" Biz ne KİPTAŞ'ta, ne Toplu Konutta (TOKİ) herhangi bir fakirin malını alıp da bir zengine en ufak bir şekilde peşkeş çekme veya zengin etme durumu olmuşsa haram zıkkım olsun. Kim yaptıysa haram zıkkım olsun. Böyle bir şeyi devlet yapmaz. Tabii ki zenginler olacak, bir yerde hasılat paylaşımı yaşanacak, zenginlere satacak... Bir yerde biz yapacağız, 100 lira taksitle fakirlere satacağız. Bu bir olgudur. Dünyanın olgusu bu. Biz kapalı toplum olur, dünyadan koparsak gelişemeyiz."

Devletin çalışmaları sonucunda konut fiyatlarının ve kiraların düştüğüne işaret eden Bayraktar, devletin temel ihtiyaç olgularında regülatör rolü oynaması gerektiğini söyledi. Bakan Bayraktar," Yanlış yapanlar varsa, cezasını kanunlar vermek durumunda. Kanunlar vermezse, ben öyle inanıyorum, Allah belasını verir. Ben öyle inanıyorum. Yapıp da bulmayanı ben görmedim" diye konuştu. Türkiye ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturan  İstanbul ve çevresinin yenilenmesinin önemine vurgu yapan Bayraktar, bir deprem durumunda bazı hesaplara göre 100 milyar dolar, bazı hesaplara göre de 500 milyar dolar kayıp olacağını, yıllarca bu yaraların sarılamayacağını, ciddi can kayıpları olacağını dile getirdi.


" TÜRKİYE GECEKONDU DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAMAK ZORUNDA"

Erdoğan Bayraktar, bu işte bütün aktörlerin rol alması ve siyasi düşüncelerinüzerinde bir anlayışla bu işe sarılınması gerektiğini ifade ederek," Yoksa bu işi tek başına hükümet yapamaz, belediyeler de yapamaz. Bu işi topyekun halkla beraber yapacağız. Hele hele Van depreminden sonraçok ciddi bir bilinç oluştu. Türkiye gecekondu dönüşümünü sağlamak zorunda" şeklinde konuştu. Kişi başına gelirin artmasının yeterli olmadığını vurgulayan Bayraktar, mutlaka şehirlerin ulaşımları, meydanları, parkları, bahçeleri, sağlık, eğitim ve ulaşımla bütünlük içinde bir konuma getirilmesi gerektiğini kaydetti. Bayraktar, dönüşümle birlikte insanların aidiyet duygusunun da artacağını, ciddi bir iş potansiyeli oluşacağını ve ekonominin canlanacağını anlatarak, Türkiye'nin mühendislik müşavirlik sisteminin gelişmesiyle uluslararası alanda inşaat sektöründe oyun kurucu olma potansiyeli kazanacağını dile getirdi. Bakan Bayraktar, "Ülkemizde kentsel dönüşümü dalga dalga tüm katmanlar olarak geliştirmek zorundayız. 'Sen benden değilsin, sen beni en ileri yere götürsen de seninle gelmiyorum' anlayışı olmaz" diyerek, konuya ilişkin yasa tasarısını hazırlarken tüm kesimlerden bilgi aldıklarını söyledi.

Erdoğan Bayraktar, bugün İstanbul'un yanı sıra Bursa, izmit, Bolu, Eskişehir, İzmir, Gaziantep, Van, Erzincan, Elazığ, Batman'da da kentsel dönüşüm ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Bayraktar, 1966'dan bu yana gecekondu, kaçak yapılaşma sorununa çare bulmak için 10'dan fazla kanun çıkarıldığını, ancak hiçbirinin derde deva olmadığını belirtti.


" MÜLKİYET HAKKI ANAYASAL HAKTIR AMA CAN HAKKI DAHA ÖNEMLİ"

Afet riski taşıyan binaların dönüşümüne yönelik yasa tasarısına ilişkin bilgi veren Bayraktar," Derdimiz riskli binaların yıkılmasıdır. Burada anlaşma eksenli yapıyla gidiyoruz. Mülkiyet hakkı anayasal bir haktır ama can hakkı, hayat hakkı dahaönemli bir haktır. Burada kanunu biraz definitif hale getiriyoruz. Riskli bina hakkında verdiğimiz karar için yürütmeyi durdurma kararı alınmamasınıöneriyoruz kanunda" diye konuştu. Bayraktar, Türkiye'nin 240 milyar dolarlık ithalatının 55 milyar dolarının enerjiye harcandığını, bunun yarısının binalarda kullanıldığını ve binaların yüzde 80'inin enerjiyi" savuran" binalardan oluştuğunu aktararak," Binalarımızı yenilersek, enerjide de 1314 milyar dolarlık tasarruf sağlayacağız" dedi.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim