22 Eylül 2017 - 02:04:04
Hakkımızda İetişim Reklam

Kentsel Dönüşümde Binalar Yeşillenecek

-
Kentsel Dönüşümde Binalar Yeşillenecek
Etiketler :

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamıyla bütünleştirerek yaygınlaşacağını söyledi. Çevre Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'nde konuşan Bayraktar, binaları dönüştürürken, çevre dostu binalara odaklanılacağını ve yeşil binalara teşviklerin verileceğini açıkladı. 

Çevre Dostu Yeşil Binalar Demeği'nin düzenlediği ''Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'' nin açılışına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamıyla bütünleştirerek yaygınlaşacağını, dönüşümde 'çevre dostu' olmasına önem verileceğini açıkladı. Bayraktar, yeşil binaların yaygınlaşması açısından binaların yapımı ve doğa dostu malzemelerinüretilmesi konusunda vergi ve kredi yönünden teşviklerin verileceğini de vurguladı. Türkiye'de bulunan yaklaşık 19 milyon konut stokunun 14 milyonunun enerjiyi savuran, depreme dayanıklılık bakımından istedikleriölçüde dizayn edilmediğini belirten Bayraktar,'Takat 1999'dan itibaren adını adım yönetmeliklerle, tüzüklerle, yeni teknolojilerle yapım usûllerini geliştiriyoruz.Çok net ifade ediyorum, dünyanın en ileriülkelerindeüretilençevre dostu inşaat malzemeleri Türkiye'de deüretiliyor. Şu anda her bakımdan dünyada ilk 5'in içerisindeyiz" diye konuştu. Hükümetin planlı kentleşme ve konutüretimi programı kapsamında TOKI'nin bir taraftan konutürettiğini bir diğer taraftan da şu anda Türkiye'nin 170 noktasında kentsel dö nüşüm yaptığını belirten Bayraktar, kentsel dönüşümü afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamıyla bütünleştirerek Türkiye'de daha da yaygınlaştıracaklarını vurguladı. 


Belediyeler öncü olacak !!

Bugüne kadar Türkiye'nin birçok yerinde Erzincan'da, Kars'ta, Ankara'da, İstanbul'da Küçükçemece'de, Diyarbakır'da ve izmir'de kentsel dönüşümler yaptıklarını belirten Bayraktar şunları söyledi: "Tüm Türkiye'de yoğun nüfus olan yerden, deprem aksı üzerinden başlamak üzere, becerisi olan belediye başkanlarımızla beraber hareket ederek afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini başlatacağız." 

Önümüzdeki dönemde başlaması planlanan dönüşümün yalnızca afet riski altındaki binaların dönüştürülmesi olmadığını belirten Bayraktar, bundan sonraçevre dostu, yeşil, enerjiyi savurmayan, tasarruf eden binalar yapılacağını, bunun ikinci adımı olarak fosil kaynaklı enerji yerine dönüşebilir,çevre dostu enerjilerden yararlanılacağını söyledi. Bayraktar, yeşil binaların Türkiye'de artırılması için hükümetin kolaylığının olup olmayacağının sorulmasıüzerine de" Tabi bunların arkasından teşvikler de gelecek. Yeşil binaların yapımı için, doğa dostu malzemeninüretilmesi noktasında arkasından teşvikler de gelecek. Hem vergi yönünden, hem kredi yönünden, diğer yönlerden bir takım kolaylıklar, bir takını teşvikler de etap etap getiriyoruz" diye konuştu. Karbon salınımının, sera etkisinin azaltılmasınınönemine işaret eden Bakan Bayraktar," Bizim ülkemizde binalar yüzde 3840 enerjiyi emiyor. Türkiye'nin enerjiye ödediği para 55 milyar dolar. Daha iyi yalıtımla yüzde 50'ye varan enerji tasarrufu sağlayabiliriz" değerlendirmesini yaptı. 


TOKİ'den 26 milyar $ yatırım

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, konut yapımcılarını teşvik edip Türkiye'de sertifikalı yeşil bina sayısının artmasını hedeflediklerini söyledi. TOKI'nin yaptığı konutların yüzde 84'ünün sosyal konut olduğunu, yüzde 16'sının da gelir getirici projeler olduğuna dikkatçeken Karabel, TOKI'nin 528 bin konut rakamına ulaştığını, son 9 yılda TOKI'nin yatırım miktarının 26 milyar dolar olduğunu belirtti. Zirve'de konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'ne katılma nedenini,"Çevreyi mahvedenlerin sermaye bulmalarına yardımcı olan bir kuruluşun başkanı olmam nedeniyle duyduğum sorumluluk" diye açıkladı." Kaba tabirle vahşi kapitalizmin yol açtığı tahribat, artık döndürülemez hale geliyor ama döndürmeye mecburuz" diyen Akgiray, yeşil binaların yeşil olmayanlardan daha değerli olması gerektiğini söyledi. O değeri ortaya koyacak olanın da sermaye piyasalarında fiyatlama mekanizmaları olduğunu ifade eden Akgiray," Yeşil bina'değerleme'yapmayı düşünüyoruz. Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı'n a bir ek getirip iki seviyeli değerleme sertifikası verme mantığını getirmek istiyoruz" dedi.

Yeşil binaların, inşaat maliyetlerini sanıldığı gibi yüksek oranda artırmadığı ifade edildi. Yeşil binanın inşaat maliyetlerinde, alınacak sertifikanın seviyesine bağlı olarak yüzde 2 ile 8 oranında bir artış görülüyor. Bu durumda standart yeşil binalar yüzde 2'lik bir maliyet artışı ile inşa edilebiliyor. Bu maliyetler ise sağlanan enerji tasarrufuyla kısa sürede amorti edilebiliyor.Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, yeşil bina demenin asla lüks bina anlamına gelmediğini belirterek, bir binayı yeşil binaya dönüştürmenin maliyetinin de oldukça düşük olduğunu söyledi. Sur, bunun için dünyadaki en yüksek binalardan biriniörnek göstererek,"Örneğin Tayvan'daki 508 metrelik'Taipei 101'kulesinin yeşil binaya dönüşüm maliyeti yalnızca 2. 2 milyon dolar.Çok az rakamla devasa bina yeşile dönüştürülebiliyor" dedi. Türkiye'de 22 yeşil bina Türkiye'de yeşil bina olma statüsüne kavuşmak için adım atan 100 civarında bina bulunduğunu, bunlardan da 22 tanesinin sertifika aldığını ifade eden Sur, Türkiye'de şu anda ulusal yeşil sertifika olmadığı için bunların ABD'de LEED ve ingiltere'de BREEAM sertifika sistemlerinden alındığını belirtti. Türkiye'nin yıllık 600 bin yeni konut ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Sur, her binanın 2 bin lira karşılığı yeşil sertifika alması halinde bunun ciddi bir kaynak oluşturacağına dikkat çekti.

 

 

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim