18 Ekim 2017 - 02:58:00
Hakkımızda İetişim Reklam

Fay Hattına Tampon Bölge Oluşturulacak

Hükümet, depremle mücadele çerçevesinde aktif faylar çevresinde ´tampon bölge´ oluşturacak.
Fay Hattına Tampon Bölge Oluşturulacak
Etiketler :

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın üzerinde çalıştığı projenin ilk etabında tampon bölge oluşturulmasına ilişkin 'kriterler' belirlenecek. Proje ile aktif faylar üzerinde ve çevresinde kentsel planlama kriterlerinin belirlenmesi, tampon bölge oluşturma esasları ve gerekli yasal düzenlemeler ortaya konacak.


ARAZİYE ÇIKILDI

Önceki yıl bir komisyon oluşturularak startı verilen çalışmalar kapsamında aradan geçen sürede kaynak ve literatür taraması gerçekleştirildi. Ayrıca depremin gerçekleştiği Kütahya Simav ve Elazığ Kovancılar da arazi çalışmaları yapıldı.


YAPILAŞMA YASAK

Güvenli tampon bölgelerin fay hattının yapısına göre 75, 150 ve 250 metre olacak. Hat daha genişse mesafeyi oluşturulacak komisyon saptayacak. Tampon bölgelerde yapılaşmaya müsaade edilmeyecek, mevcut yapılar kuvvetlendirilecek.


326 DİRİ FAY VAR

Türkiye'de halen 326 diri fay hattı bulunuyor. Diri fay sayısı 1992'de 150 idi. 8 yıllık bir çalışma sonunda ortaya çıkan yeni fay haritasına göre deprem tehlikesinin en yüksek olduğu bölgeler Doğu Anadolu, Batı Anadolu ve Güney Marmara. Türkiye'de büyüklüğü 5.5 ve üzeri deprem üretebilecek diri fay ve fay segment sayısı ise 485.


Kaynak: Yeni Şafak

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim