18 Ekim 2017 - 02:53:09
Hakkımızda İetişim Reklam

TAV İnşaat´dan Abu Dabi´ye 3 Milyar Dolarlık Terminal

TAV İnşaat, Birleşik Arap Emirlikleri´nin başkenti Abu Dabi´de havalimanının en büyük genişleme hamlelerinden biri olan yeni terminal ihalesini kazandı.
TAV İnşaat´dan Abu Dabi´ye 3 Milyar Dolarlık Terminal
Etiketler :

TAV İnşaat, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de havalimanının en büyük genişleme hamlelerinden biri olan yeni terminal ihalesini kazandı. Yeni terminal, dalgalanan çatısı, eğimli cephesi ve kullanılacak teknolojiyle dünyanın en etkileyici Mimari yapılarından biri olacak.

Havalimanı inşaatı alanında dünyanın en büyük dördüncü şirketi olan TAV İnşaat, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) giriş kapısı olan Abu Dabi havalimanı'nda yapılacak yeni terminal binası ihalesini kazandı. TAV İnşaat liderliğindeki TAV-CCC-ARABTEC Ortak Girişimi, 3 milyar doların üzerinde kontrat bedeline sahip yeni terminal binası inşaatını 49 ayda tamamlayacak. Toplam 702 bin metrekare alana sahip olacak yeni terminal binası yılda 27 milyon yolcuya en üst düzeyde hizmet verebilecek.

TAV Grubu CEO'su M. Sani Şener, "Bildiğiniz gibi şu anda Katar, Umman ve Tripoli havalimanı inşaatlarını yapıyoruz. Suudi Arabistan'da Medine ve Cidde'de yeni kazandığımız ihaleler ve bunların ardından Birleşik Arap Emirlikleri'nde de Abu Dabi havalimanı ihalesini kazanmış olmak, bu büyük başarıyı elde etmek ve 3 milyar dolarlık bu mega projeyi portföyümüze katmak bizi ve tüm ekibimizi çok mutlu etti. Dünyada havalimanı sektöründeki markamızı, Uyum yeteneğimiz ve esnek yönetimimiz sayesinde tescil ettirdik. İyi bir ülke temsilciliği yaptığımıza inanıyoruz. Yeni dünya ekonomisine Uyum sağlamamız aslında hep havalimanı işinde kalarak ölçek ve kapsam ekonomisini çok iyi kullanıyor olmamızın bir sonucudur. TAV İnşaat'ın iş hacmi 10 yıldan kısa bir sürede 11 milyar dolara ulaştı. Bu hızlı ve dengeli büyümenin ardında işçilerimizden, mühendislerimize tüm çalışanlarımızın emeği ve her koşulda iş yapma becerisine sahip, ortaklıklarla büyümeyi sağlayabilen yönetim modelimiz yatıyor. Ortaklarımızla birlikte gerçekleştireceğimiz bu mega projeyle dünyanın en etkileyici terminallerinden birisi ortaya çıkacak" dedi.

Uçağın yerde geçirdiği süreyi en aza indirecek şekilde iki pistin ortasına inşa edilecek yeni terminal binası yolculuk konforunu artıracak. Projenin İşvereni ADAC (Abu Dhabi Airports Company), terminal binasının tasarımı için ABD merkezli Mimarlık firması Kohn Pederson Fox Associates (KPF) ile uzun süredir çalışıyor. 52 metreye ulaşan tavan yüksekliği ve farklı mimarisiyle göz alıcı bir tasarımına sahip olan terminal projesinin büyüklüğünü açıklayan bazı rakamlar ise şöyle:

  • 702 bin metrekare toplam alan
  • 106 yolcu köprüsü
  • 22 kilometreden uzun bagaj bandı
  • Saatte 19 bin bagaj kapasitesi.


84 bin ton çelik kullanılarak inşa edilecek terminal binasının çatı alanı 225 bin metrekare, dış cephenin toplam alanıysa 200 bin metrekareye ulaşacak. Projenin en önemli özelliklerinden birisi de üç boyutlu bir çalışma ortamında, meydana gelebilecek sorunları önceden görmeyi sağlayan Yapı Bilgi Modellemesi'nin (BIM-Building Information Modeling) etkin olarak kullanılacak olması. Sektörün saygın yayınlarından Engineering News Record'a (ENR) göre, 2011'de havalimanı inşaatı alanında dünyanın dördüncü en büyük şirketi olan TAV İnşaat, geçtiğimiz günlerde de Suudi Arabistan'ın Cidde Havalimanı'ndaki 800 milyon dolarlık hangar ihalesini kazanmıştı.

Milliyet

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim