17 Ekim 2017 - 14:11:59
Hakkımızda İetişim Reklam
2012-11-05 Evinizin Kokusu

Evinizin Kokusu

Ünlü parfüm uzmanı Mark Buxton’a göre her evin bir kişiliği var ve koku seçiminin de dekorasyona göre yapılması gerekiyor. Buxton, klasik evlere baharatlı, retro evlere egzotik ve oryantal, country havasını yansıtan evlere ise lavantalı kokuları öneriyor.

Evimizin tarzı kişiliğimizin yansımasıdır. parfüm uzmanlarına göre evlerin kokusu a öyle... Burbery's, Versace, Cartier, Givenchy, Chopard gibi birçok ünlü marka için parfüm dizayn eden ve şu an Seluz Kimya'da görev yapan ünlü Parfümör Mark Buxton kokunun günlük hayatımızdaki rolüne inanıyor. Tasarladığı parfümlerle dünyadaki koku trendlerini belirleyen isimlerden biri olan Buxton, "Koku deyince akla ilk olarak parfüm geliyor, ancak evinizin de bir kişiliği var, nasıl ki dekorasyon bu kişiliği yansıtıyorsa, evinizin kokusu da bu tasarımın bir parçası" diyor. 

Özgün, kendine ait kimliği olan bir eve sahip olmak bazen çok maliyetli olabiliyor. Sehpanın üzerindeki küçücük bir biblodan, duvardaki tablolara kadar evimizi süsleyen her obje özenle seçiliyor. Buxton, ev kokularının da dekorasyonun bir parçası olması gerektiğini, aksi takdirde evimizde yaratmaya çalıştığımız kişiliğin eksik kalacağını vurguluyor. İşte ünlü parfümörden dekorasyon tercihine göre koku önerileri; 

"Klasik bir evde mutlaka baharatlı ve odunsu kokular tercih edilmeli, çünkü baharatlı kokular dekorasyondaki otantik tasarımları tamamlar ve bütünlük sağlıyor. Eviniz Retro tarzındaysa o zaman oryantal ya da egzotik kokuları seçmelisiniz ki tıpkı mobilyalarınız gibi evinizin kokusu da sizi o yıllara geri götürsün. Daha modern ve minimalist evlerde portakal, bergamut gibi bir tercih doğru olacaktır. Muhteşem kokulu bu meyveler evin modern tarzıyla bütünleşecek ve dekorasyonla uyumlu bir enerji yaratacaktır. Son olarak evinizde country tarzı bir dekorasyon tercih ettiyseniz 'Chypre Ailesi' olarak bilinen ve paçuli, lavanta gibi ayırt edilebilen hammaddeleri içeren kokular ortaçağ ile bütünleşen bu tarihçeye uyum sağlayacaktır."

Buxton’a göre klasik bir evde mutlaka odunsu ve baharatlı kokular tercih edilmeli. Retro evler ise oryantal ya da egzotik kokuları seçmeli. Country tarzı bir eve ise en çok lavanta, paçuli gibi kokular gidiyor.

Uzmankonut.tv Uzmankonut.tv
2012 Uzman Konut TV Tüm Haklari Saklidir. Overseas Yazilim